انواع مختلف پارکت

پارکت تمام چوب در اشکال متنوع و با ساختار و فنیش­های مختلف در دسترس همگان است. اصولا انتخاب پارکت مناسب بر اساس نیاز مشتری و موقعیت مکانی نصب صورت می پذیرد. حال این پرسش مطرح  می شود، آیا پارکت­های چوبی تمام مهندسی شده نسبت به دیگر پارکت­ها مانند لمینت­ها یا پارکت های تمام چوب از مزیت بیشتری برخوردار است؟انواع پارکت

در این نوشتار کوشش شده است، با هدف اطلاع رسانی مصرف کنندگان از چگونگی انتخاب درست و مناسب محصول، نکاتی در خصوص مزایا و معایب انواع کف بیان شود.

نخست نباید نوع و ماهیت پارکت­های چوبی را که بر اساس رنگ و الگو متمایز می شوند، اشتباه گرفت. انواع پارکت تمام چوب بر مبنای نحوه ساخت و قرار گیری مواد اولیه در کنار یکدیگر شکل می گیرند. این پارکت­ها، واجد زیبایی های طبیعی بی نظیری است،که می توان در بسیاری از محیط­ ها از قبیل دکوراسیون های مدرن، کلاسیک، فضاهای تجاری و اصولا هرچیزی که شما فکر کنید به کار برد.

در کل پنج نوع پارکت با نمای چوب وجود دارد:

 وینل (vinyl)، لمینت، پارکت (parquet)، پارکت تمام چوب (solid) و مهندسی شده:

بیشتر بخوانید

پارکت وینیل

در کنار لمینت، وینیل یکی از کف ­های معروف است که در طرح­ها و فینیشهای زیبا و شگفت آوری ارائه می­شود. وینل قابلیت بسیار ارتجاعی دارد؛ این به این معنی است که این پارکت ها را می­توان در طرح­های مختلفی از قبیل سرامیک، سخت چوب، سنگ مرمر و سنگ عرضه کرد. در بازار ایران به آن کفپوش پی وی سی میگویند.

 • محل استفاده پارکت وینیل

وینل ها را می توان به خاطر دوام بالا و همه کاره بودن، هم در محیط خانه (آشپزخانه،حمام ،اتاق خواب و…) و هم در اماکن تجاری استفاده کرد.

 • مزایای پارکت وینیل

وینل بسیار با دوام است، و در مقابل سایش و خمش­های معمولی و نیز خراش مقاوم است. همچنین به صرفه اقتصادی است و گران نیست. از این رو انتخاب مناسبی برای بسیاری از مالکان منازل است. نصب آن سریع است و مراحل پیچیده ندارد، و به همین دلیل باعث ذخیره پول شما می­شود. این پارکت در طرحها و مدلهای مختلفی ارائه میشود و به سادگی با غالب فضاهای داخلی همخوانی دارد. وینل خاصیت ارتجاعی دارد و تعمیرات و نگهداری از آن ساده است. مقاومت آن در برابر لغزش نیز مناسب احوال کودکان و حیوانات خانگی است.

معایب پارکت وینیل

در مقابل بارهای سنگین ضعیف عمل می­کند. به همین خاطر برای فضاهای صنعتی مناسب نیست. همچنین اشیای تیز (مانند پاشنه کفش زنانه) به راحتی بر روی آن اثر می­گذارد. رنگ آن نیز ممکن است در گذر زمان و در تماس مستقیم با نور خورشید اندکی محو و کم رنگ تر شود، از این رو برای سطوح خارجی پیشنهاد نمی­شود.

در مقاله زیر به تفصیل تفاوتها و مزایا و معایب هر یک از این دو خانواده پارکت شرح داده شده است:

پارکت لمینت

لمینت یک محصول کف چند لایه از پیش ساخته است که به وسیله فرآیند لایه سازی (lamination) تولید میشود. کف و سطح لمینت همانند چوب بوده و همراه یک لایه نقش چوب در زیر یک لایه محافظ قرار می گیرد.

 • محل استفاده لمینت

اتاق نشیمن، استودیوهای موسیقی و سالن­های بازی و… . برخی از محصولات آن ضد آب بوده  و به راحتی در مناطق مرطوب نظیر حمام و آشپزخانه قابل نصب است.

 • مزایای لمینت

ظاهر شبیه چوب لمینتها به این معنی است که همه زیبایی های محصولات چوبی را دارد؛ بی آن که دغدغه نگهداری چوب را داشته باشد. هچنین دارای صرفه اقتصادی و قیمت کمتر به نسبت سایر پارکت هاست.

سطح آن در مقابل خراش و سایش مقاومت خوبی دارد، از این رو دارای ماندگاری بیشتر و طول عمر بالاست. لمینت ها ذر اشکال و ظاهرهای گوناگون به بازار ارائه می­شود.

 • معایب لمینت

حتی بهترین نوع لمینت هم حس جنس طبیعی را انتقال نمی­دهد. همچنین محل­های اتصال به مرور زمان ساییده می­شود. تعمیر سطوح آسیب دیده نیز مشکل است. رطوبت به راحتی به آن آسیب می­زند که در این صورت غیرقابل تعمیر است. لمینت ها را همانند تمام چوب ها نمی­توان ساب زد یا فینیش مجدد کرد، این بدین معنی است که باید تعویض شود.

بیشتر بخوانید

 • پارکت (parquet flooring)

  این نام اصالتاً به یک واژه فرانسوی (parqueterie) و به سال 1600 میلادی معطوف است. کف پارکتی می­تواند از جنس لمینت، وینل، سخت چوب یکپارچه یا مهندسی شده باشد، بنابراین نمی­توان به صورت کامل آن را نوعی کف تمام چوب (hardwood floor) دانست. معمولاً به اشکال مختلف هندسی؛ زاویه­ای، مربعی، لوزی و مثلثی ظاهر می­شود. برخی آن را با نام کف چوبی موزائیک می شناسند و نمای دکوراتیو آن معروف است. امروزه می توان کف پارکت را از چوب یکپارچه (solid wood) یا مهندسی شده تهیه کرد.

   

  • محل استفاده پارکت

  در راهرو و محدوده پذیرش مهمان نمای زیبایی دارد، بنابراین می­توان کمی با آن خودی نشان داد.  معمولا به دلیل حساسیت به آب و رطوبت نیازمند اتمسفر ثابتی است.

  • مزایای پارکت

  کف پارکتی زیبایی و احساس خوشایندی به اغلب فضاهای داخلی القاء می­کند. نگهداری آن نسبتا آسان است. برای تمیز کردن آن از مواد ساینده نمیتوان استفاده کرد، اما استفاده از مواد تمیز کننده معمولی به راحتی آن را تمیز و زیبا می­کند.دوام و طول عمر بالایی دارد و باعث افزایش ارزش مالی خانه می­شود.

  • معایب پارکت

  به سایش و خراش اجسام تیز از قبیل پاشنه بسیار باریک کفش های زنانه حساس است. تعمیر آن بسیار مشکل بوده و به سادگی نمی­توان آن را به حالت اول برگرداند. همچنین ممکن است در معرض نور آفتاب آسیب ببیند. این نوع پارکت همانند کف چوبی در مقابل رطوبت و آب مقاومت خوبی ندارد. در امر نگهداری نیاز به بررسی و سرویس متناوب دارد و بسیار مهم است که به موقع پولیش، ساب، سنباده و درزگیری (seal) شود، در غیر این صورت کف از ظاهر افتاده و خسته کننده می­شود.

اگر انواع معایب پارکت چوبی و روش حل آنها برای شما مهم است توصیه میکنیم حتما مقاله زیر را بخوانید:

بیشتر بخوانید

 • پارکت تمام چوب

  همانطور که از نام آن پیداست، این نوع پارکت از چوب یکپارچه ساخته شده است. هر تخته چوبی از پارکت تمام چوب به ضخامت حدودی 2 سانت است. نحوه نصب آن هم عموما به صورت کام و زبانه است. اصولا هر نوع چوب دارای نمره سختی است که نشان دهنده میزان در معرض آسیب بودن آن ذر برابر خوردگی، خمش و سایش است.

   

  • محل استفاده پارکت تمام چوب

  هرجای ممکن با اتمسفر پایدار مخصوصاٌ در راهرو ها که به خوبی بتوانید آن را به رخ دیگران بکشید.

   

  • مزایای پارکت تمام چوب

  به طور کلی زیبایی زیادی دارد، به همین خاطر می­تواند ارزش زیادی به ملک بیافزاید. پارکت­های تمام چوب را میتوان بدون توجه به این که چه مدت است، نصب شده­اند، سنباده زد و همچنین فینیش مجدد کرد و آن را به شکل اولیه خود برگرداند. این نوع پارکت نسبت به پارکت­های دیگر از طول عمر بیشتری برخوردار است.

   

  • معایب پارکت تمام چوب

  در شرایط رطوبتی ورم کرده و همچنین در شرایط خشک منقبض می­شود. نصب آن به این دلیل که نیاز دارد تا تایلهای مجاور چسب زده شود یا میخ به کف شوند و تخته­ها نسبت به یکدیگر تنظیم شود، سخت است. همچنین باید توجه کرد که پارکت تمام چوب یک بار قبلا توسط تولید کننده تغییر شکل یافته است و به همین دلیل نصب آن می­تواند مشکل باشد. به طور کلی بالاترین قیمت را  در میان محصولات چوبی دارد.

پارکت تمام چوبی مهندسی شده

پارکت تمام چوبی مهندسی شده تقریباً همه کاره و با دوام است. هر تخته شامل سه یا چهار لایه چوب است،که با چسب و در زاویه مناسب به یکدیگر چسبیده شده است و یک تخته به ضخامت 14 میلیمتر را تشکیل داده­اند. دارای یک روکش از چوب واقعی است و روی سطح آن به ضخامت 4 میلیمتر است.

 • محل استفاده پارکت چوبی مهندسی

این نوع پارکت قابل استفاده در هرجایی است، که در معرض رطوبت و آب زیاد قرار ندارد. نصب پله­های چوبی بسیار مشکل است و همچنین نصب در محلها کروی مانند توالت سخت است و به آسانی نمی­توان به یک فینیش مناسب رسید.

 • مزایای پارکت چوبی مهندسی

پارکت تمام چوبی مهندسی شده از مقاومت بیشتری در مقابل رطوبت و حرارت نسبت به تمام پارکت ها برخوردار است. نحوه ساخت و ساز و نصب آن به گونه ای است، که بیشتر از یک تکه تمام چوب پایدار بوده و کمتر خم شده یا شکاف پیدا می­کند. این پارکت در هر سطحی قابل نصب است. در مقابل، پارکت تمام چوب را نمیتوان در زیر زمین نصب کرد. همچنین خیلی زیباتر از لمینت و ارزان تر از تخته­های تمام چوب بوده و بسیار بادوام، مقاوم و دارای طول عمر بالایی است.

 • معایب پارکت چوبی مهندسی

دارای عیوب و کاستی های اندکی است. نسبت به سایر پارکت ها نصب کام و زبانه آن سخت تر است، و در عین حال می تواند بسیار گران تر از لمینت باشد.

بیشتر بخوانید

کدام بهتر است: احتمالا پارکت مهندسی

اگر شما به دنبال این هستید، که زیبایی را به خانه خود بیاورید ، هیچ جایگزینی جز پارکت های تمام چوب وجود ندارد. پارکت تمام چوب و تمام چوب مهندسی شده کاملا و صد درصد از چوب ساخته شده­اند. تفاوت در چگونگی ساخت آن­ها، تنوع  چشم نوازی در ظاهر و محصولات تولیدی ایجاد می کند.انواع پارکت

نحوه ساخت پارکت تمام چوب مهندسی شده دارای مزیت­هایی نسبت به پارکت تمام چوب است. نخست آن که پارکت مهندسی شده در مقابل حرارت و رطوبت واکنش مناسبی دارد، در صورتی که درمورد پارکت تمام چوب امکان دارد، هر تغییری در دما و رطوبت محیط باعث شکاف، خم شدن و پیچ و تاب در آن شود.

از طرفی پارکت تمام چوب مهندسی شده به دلیل استفاده از چند لایه در ساخت آن از لحاظ ابعادی پایدارتر است؛ این به این معنی است که می­توان به همراه آن از سیستم گرمایشی کف و تغییرات رطوبتی در مناطقی چون آشپزخانه ها، گلخانه ها ، اتاق­ها حاوی مشعل و اتاق­های دارای پنجره­های بزرگ استفاده کرد.

همچنین پارکت تمام مهندسی شده دارای مزایایی در نحوه نصب است. پارکت تمام چوب معمولا به لایه زیرین تخته چندلایی میخ می شود. اما پارکت مهندسی شده این قابلیت را دارد، که به لایه زیرین چوبی چسبانده یا منگنه شود.

تفاوت بسیار کمی بین قیمت پارکت تمام چوب مهندسی شده و تمام چوب وجود دارد. در حقیقت هزینه پارکت تمام چوب مهندسی شده کمتر و با ظاهری یکسان نسبت به پارکت تمام چوب است؛ چرا که برای ساخت آن از منابع چوبی کمتری استفاده می شود.  علاوه بر آن هزینه باربری پارکت مهندسی شده کمتر است، زیرا از حیث وزنی سبک تر است و درنتیجه هزینه کمتری برای جابجایی نیاز دارد. این سخن بدین معنی است، که این محصولات سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد، زیرا CO2 کمتری در حین جابجایی تولید می­شود.

ویژگی­های پارکت تمام چوب مهندسی شده را می توان به صورت خلاصه چنین برشمرد:

انتخاب بسیار مناسب برای منزل و محیط تجاری شما

برچسب ها: انواع پارکت، پارکت تمام چوب، پارکت مهندسی، لمینت، وینیل، پارکت چوبی، پارکت، کفپوش پی وی سی

[jr_instagram id=”2″]