5 روش برای تمیز کردن پارکت چوبی

احتمالاً همه ما در فیلمها دزدهای دریایی را دیده ایم که با قدم زدن روی عرشه، دیده بانی دوردستها را بر عهده دارند. آنها با شستشوی تی نظافت، تمام تلاش خود را برای تمیز کردن عرصه چوبی کشتی درحال نوسان و چرخش انجام میدهند. هرقدر هم که سرگرم کننده به نظر میرسد، شما از آن پرهیز کنید! حداقل در خانه برای نظافت پارکت انجامش ندهید؛ در دریا و روی کشتی میل خودتان است!

در خانه و محل کار، سطلهای پر از آب برای کفپوش چوبی جواب نمیدهد. و البته این تنها خطایی نیست که برای تمیزی و درخشش پارکت خود انجام میدهید!

در ادامه 5 اشتباه رایج در تمیز کردن پارکت چوبی را توضیح میدهیم:

1- استفاده از تمیزکننده اشتباه

اگر تمیزکننده چوب برای مبلمان یا محصول چوبی خریده اید، ما این وسوسه را درک میکنیم که میخواهید از آن برای پارکت چوبی تان هم استفاده کنید. حتماً فکر میکنید که خیلی هم کارامد و اقتصادی خواهد بود. از اینکه حامل اخبار بد هستیم ما را ببخشید! اما شما نباید این کار را بکنید. فکرش هم اشتباه است.

استفاده از هیچ یک از پاک کننده های چوب برای کف مناسب نیست. آزاردهنده است، میدانیم. این شامل روغن، موم و اسپری مبلمان هم است.

این شوینده ها مواد شیمیایی را به کف اضافه میکنند. روغنها و محصولات براق کننده برای کفپوش چوبی طراحی نشده اند، هرچند سطح را نرم و لطیف میکنند (مراقب باشید سُر نخورید!)، که حذفشان نیز پس از استفاده دشوار است.

درخشش جذاب است، اما این روغنها و لاکها برای سطح چوبی که قرار است رویش راه بروید مناسب نیستند.

بیشتر بخوانید

2- استفاده از دستورالعمل خانگی

بسیاری از فیلمهای یوتیوب از مزایای شوینده های خانگی صحبت میکنند و استفاده از آنها رایج است. حالا ایده این است که وقتی میتوان از وسایل خانه برای تمیز کردن پارکت چوبی استفاده کرد، چه نیازی به خرید شوینده ها و تمیزکننده های تجاری است. بله، منطقی به نظر میرسد. ولی…

تبلیغ کنندگان این ایده راه حلهای مختلفی را پیشنهاد میدهند که معمولاً حاوی سرکه، آمونیاک، جوش شیرین و آب است و این لیست ادامه دارد. ایده تحسین برانگیزی است، اما بیشتر اوقات، این مواد مضر بوده و آسیب میزنند. سرکه و آمونیاک پاک کننده های کارامدی برای برخی از سطوح هستند (مانند کانتر یا میز کثیف)، اما این مواد بسیار اسیدی است و باعث خراش، کدر شدن و آسیب رساندن به کف میشود.

بیشتر بخوانید

3- استفاده از آب و پاک کننده زیاد

احتمالاً این جمله را شنیده اید: کمتر بیشتر است!Less is more  مسلماً این جمله در مورد مایعات مصداق مییابد وقتی که نوبت به تمیز کردن پارکت چوب میرسد.

افرادی که که بیش از حد از آب یا تمیز کننده استفاده میکنند، شرایطی ایجاد میکنند که پارکت چوبی رطوبت بیش از حد داشته باشد، که این نفوذ آب قطعاً باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

همانطور که در بالا ذکر شد، سناریوی کفشوی و سطل آب یکی از مواردی است که باید از آن اجتناب کنید، مهم نیست که بارها در دفاتر اداری یا مدارس برای نظافت کفپوش چوبی با کفشوی و آب و صابون مواجه شده اید.

علاوه بر آب زیاد، از استفاده تمیز کننده بیش از حد نیز روی کفپوش بپرهیزید. بیشتر اوقات، مانند کفپوشهای از قبل فینیش شده، برخی از مواد تمیز کننده (و احتمالاً آب) وارد پارکت شده و در درزها و ترکها میمانند و باعث آسیب شوند.

بیشتر بخوانید

4- حذف نظافت با آب

لازم است قبل از تمیز كردن كف با زمین شوی مرطوب، هر گونه آشغال و زباله را از کف زمین جمع کنید. برای این کار میتوانید از جارو، سر گرد و نرم جارو مخصوص گردگیری یا جاروی مخصوص پارکت استفاده کنید.

اگر ابتدا نظافت خشک را انجام ندهید، برخی آلودگیها و مواد زائد روی زمین باقی می­مانند. بنابراین هنگامی که به سر میکروفایبر زمین شوی فشار می­آورید مواد خراشنده و تیز را هم زیر آن فشار به اطراف جابجا می­کنید. مثلاً سنگریزه یا شن و ماسه. مثل این است که کاغذ سنباده بزرگی را به صورت مربعی روی کف یکشید. نتیجه واضح است: سطح کفپوش شما پس از چند وقت پر از خط و خراش خواهد بود.

بیشتر بخوانید

5- در خانه با کفش راه رفتن

این یک چیز آسان است که فراموش می­شود.

پس از یک روز کاری طولانی و خسته کننده، ممکن است فراموش کنید که کفشهای خود را کنار در ورودی درآورده و دمپایی­های خود را پا کنید.

بعضی خانه ها هم که حتی در آستانه ورود به خانه پادری یا یک فرش کوچک هم ندارند و این مشکل دیگری است. اینها مثل پاککن برای کفش عمل میکند. اگر در ورودی خانه نباشد کفشهایتان تمام آشغالها و خرده ریزهای خیابان را به داخل خانه راهنمایی میکند.

همچنین، اگر برای مبلمان پد محافظ نگذاشته اید، احتمالاً به دردسر بیفتید. وقتی اتاق را از نو میچینید یا وقتی مبلمان را جهت نظافت جابجا میکنید، میز و صندلی کفپوش را خراش میدهند. استفاده روزمره از مبلمان نیز وقتی تکانش میدهید میتواند باعث خراش کفپوش شود. همینطور که مرتباً بلند میشوید و مینشینید، ممکن است خراشیده شود. (اگر خرده ریز و ریزه سنگهای بیرون از خانه در زیر صندلی شما قرار داشته باشد حتی بدتر هم میشود!)

بیشتر بخوانید

اما چگونه کفپوش چوبی خود را به درستی تمیز کنیم؟

بعد از روشن شدن «نبایدها» بیایید «بایدها» را هم مرور کنیم

همیشه از نوع درست و مناسب تمیزکننده استفاده کنید. مهم نیست چه مارکی باشد، فقط باید از نوعی که سازنده پیشنهاد میکند باشد. این پاک کننده ها به گونه ای ساخته شده اند که با کفپوش و پوشش محافظ شما به خوبی سازگار است. همچنین، به تولیدکننده اعتماد کنید – سعی نکنید از خودتان دستورالعمل بسازید!

بیشتر بخوانید

قبل از شروع نظافت، حتماً زباله ها و گرد و غبار را جاروی خشک کنید. باید همه گرد و خاک و زباله های ریز و درشت را جمع کنید. پد خشک زمین شوی برای نظافت خشک سریع خیلی مناسب است.

ایدئآل است اگر از فرشهای کوچک استفاده کنید، کفشهای خود را در ورود به خانه درآوردید و برای مبلمان خود از محافظ استفاده کنید.

هنگام نظافت به مقادیر زیادی آب نیاز ندارید. از راهنمای کفپوش خودتان برای نظافتش استفاده کنید.

به احتمال زیاد، شما پد پاک کننده خود را از قبل با تمیزکننده واقعی (نه با آب) خیس میکنید، سپس هنگام استفاده از زمین شوی میکروفایبر، کف زمین را به آرامی خیلی کم نم میزنید. در نهایت، برای اثرگذاری به محصول بسیار کمی نیاز دارید.

زمان نظافت، پاککن میکروفایبر را بیرون آورید. قبل از استفاده مطمئن شوید که پد شما کاملاً تمیز است.

 

برچسب ها: نظافت پارکت، تمیز کردن پارکت چوبی، نحوه شستشوی پارکت، نظافت پارکت لمینت