پارکت چوبی چگونه ساخته میشود؟

تا زمان بریده شدن الوار برای تولید پارکت چوبی راه زیادی طی میشود. از جنگلی که درختان آن به خوبی مدیریت میشود تا کوره خشک کردن چوب پارکت. از آن نقطه تا تولید پارکت تمام چوب بصورت تخته ای یا نواری و نهایتا اجرای اتصالات کام و زبانه فرایندی است که با گذر زمان از شروع این صنعت تا به امروز تغییر زیادی نکرده است.

با ورود به خشک کن، مقدار معینی رطوبت از الوار خارج میشود. معمولاً سطح رطوبت توصیه شده 6 تا 9 درصد است. برخی از کارخانه ها رطوبت چوب را با رطوبت سنج الکترونیکی می سنجند. برخی دیگر رطوبت را در مراحل بعدی بررسی می کنند. برای تولید پارکت 18 میلیمتری، عرض تخته متغیر و ضخامت آن حدود 25 میلیمتر بایست باشد. در اولین مرحله از فرآیند برش، الوار از نوار نقاله عبور کرده و به یک اره مخصوص برش طولی چوب میرسد، که پارکت را به قسمتهایی با عرض دلخواه برش میدهد. (برای پارکت نواری 50 میلیمتری، تخته ها بسته به نوع برش به پهنای 65 میلیمتر برش میخورند.) برخی از کارخانه ها از اره های بسیار مدرن استفاده می کنند که بهترین بازده را برای هر تخته مشخص میکند. گاهی از لبه های حاصل از برش اره برای ایجاد قالب، کفپوش با پهنای نواری یا پارکت چوبی استفاده میشود. در کشورهایی که در آن انرژی گران است، معمولاً از خاک اره و باقی ضایعات فرآیند برش و آسیاب برای سوخت کوره یا گرم کردن خشک کن چوب استفاده میشود.

هنگامی که قطعات به عرض مورد نظر رسید، از اره های خاص برای برش عیوب عمده استفاده میکنند؛ مانند گره های بزرگ، شکستگی یا ناهمواری. اینها میتواند باعث ایجاد مشکل در همواری نهایی سطح شود.

همچنین برخی از کارخانه ها از یک پیش صاف کننده استفاده میکنند که تخته ها را تا ضخامت تقریبی مثلاً 23 میلیمتر کاهش داده و صاف میکند. هر دو مرحله (چه اره کردن و چه پیش صاف کننده) کار را آسانتر میکند. چون هم تخته را به ضخامت نهایی خود میرساند و هم کام و زبانه را در هر طرف بلند تخته ایجاد میکند. هر تخته جداگانه قبل از ورود به لبه زن بررسی میشود. از آنجا که در حین اجرا تخته ها برعکس است، روی کار به سمت پایین است.

بعد از لبه زنی، قطعات بسیار بلند به طولهای استاندارد برش داده میشود. برشها باید خیلی دقیق عمل کند که درست سرجایشان انجام شود تا بهترین محصول از هر تخته به دست آید. در مرحله بعد یعنی خروجی لبه زنی، پارکت بدست آمده با انتهای کام و زبانه است. محصولی که اکنون تکمیل شده است آماده درجه بندی است.

انواع درجه بندی به کارخانه تولیدکننده پارکت بستگی دارد. به طور کلی، درجه بندی انواع پارکت با ویژگیهای مشابه را با هم دسته‌بندی میکند.

حتی بعد از تقسیم پارکت بر اساس درجه نیز تضمینی نیست که پارکت ظاهری یکنواخت داشته باشد. در ایران معمولاً سازنده درجه بندی خود یا اختصاصی خود را تعیین میکند. البته اگر انجام دهد. در ایالات متحده، اعضای انجمنهای درجه بندی در کارخانه با بررسیهای لحظه ای از ثبات درجه اطمینان حاصل میکنند. بطور معمول مدیران کنترل کیفیت مسئول بررسی کیفیت درجه بندی هستند.

همانطور که پارکتها جدا میشود، هر درجه روی یک تسمه نقاله فرستاده شده تا بسته بندی شود. بطور کلی دو نوع بسته وجود دارد. دسته‌های با طول تصادفی که همه پارکتها طول یکسان دارد، در حالی که بسته ‌های میکس دارای پارکتهایی با طولهای مختلف است که با هم بسته ‌بندی شده ‌اند. سپس بسته ‌ها روی پالت قرار میگیرد. باید پالتهای حاوی پارکت با طول تصادفی متراژشان محاسبه شود. در این مرحله، پارکت چوبی آماده ارسال به توزیع کننده و مصرف کننده نهایی است.

بیشتر بخوانید