هنگام انجام هر خرید بزرگ، موارد زیادی وجود دارد که قبل از باز کردن کیف پول خود به آنها توجه میکنید. خرید پارکت نیز تفاوتی ندارد. خرید پارکت چوبی تاثیر کمی بر حساب بانکیتان ندارد! و البته مسلم است خرید پارکت ارزش منزلتان را دوچندان میکند. بایست پارکتی انتخاب کرد که نه تنها در چند سال اول استفاده عالی به نظر برسد، بلکه برای سالیان طولانی ارزش افزوده برای منزلتان ایجاد کند. این مقاله شامل نکاتی است که هنگام خرید پارکتهای تمام چوب باید به آنها توجه کنید. در اینصورت بهترین تصمیم را برای کف خانه خود میگیرید.

1- لوکیشن، لوکیشن و فقط لوکیشن

قبل از خرید پارکت، باید مکانی را که میخواهید در آن پارکتهای تمام چوب خود را قرار دهید، تجزیه و تحلیل کنید:

فضای مورد نظر، در طول روز چقدر نور میگیرد؟

تردد چقدر است؟

آیا مکان مورد نظر آلودگیهای جانبی دارد؟  مانند یک خانه ساحلی یا باغی.

آیا رطوبت محیط زیاد است؟

مکان پارکت شما تأثیر مستقیمی بر روی انتخاب پارکت شما خواهد داشت. مثلا بعضی از آنها در برابر تردد زیاد مناسب ترند.

بیشتر بخوانید

2- کاربرد پارکت

فضایی که قصد دارید نصب پارکت خود را در آنجا آغاز کنید تأثیر مستقیمی بر نوع پارکتی دارد که خریداری میکنید. پارکت تمام چوب باید بالاتر از سطح همکف نصب شود. یعنی که اگر قصد دارید پارکت جدید خود را مثلا در زیرزمین نصب کنید، پارکت مهندسی شده انتخاب بهتری است.خرید پارکت چوبی

یکی دیگر از موارد مهم، رطوبت اتاقی است که در آن پارکت خود را نصب میکنید. حمام ها، آشپزخانه ها و اتاقهای گلخانه  و کلا فضاهای مستعد برای رطوبت و نشت آب هستند. در این محیطها  نیز پارکت مهندسی شده انتخاب بهتری خواهد بود.

در پارکت تمام چوب کل تایل کف از چوبی یک تکه ساخته میشود. در صورتیکه پارکت مهندسی شده یک لایه نازک چوبی در بالای خود دارد. این لایه به هسته چوبی در زیر آن پرس میشود. در حقیقت پارکت مهندسی شده، چند لایه چوب است که به یکدیگر پرس شده است و در برابر رطوبت رفتار بهتری از خود نشان میدهد.

بیشتر بخوانید

3- فینیش پارکت

لایه چوبی استفاده شده در پارکت بر نحوه تمیز کردن و حفظ پارکت تأثیر میگذارد. یکی از عواملی که روی خرید پارکت تاثیر میگذارد همین است. به این معنا که اگر منزلتان مبله شده است پیشنهاد میکنیم حتما از پارکتهای پیش ساخته استفاده کنید. به این دلیل که برای فینیش نهایی پارکتهای ناتمام، میزان بسیار زیادی خاک چوب در محل پروژه تولید میشود. بطور کلی پارکتها از لحاظ فینیش به دو دسته تقسیم میشوند:

 

 • پارکت پیش ساخته.  این پارکتها در کارخانه بطور کامل رنگ و فینیش میشوند. از این لحاظ بعد از نصب پارکت نیاز به ساب پارکت و رنگ و فینیش ندارند.
 • پارکتهای ناتمام. پارکتهای ناتمام حتما بایست توسط نصاب نصب شود. کار شما نیست! تایلها پس از نصب، در محل پروژه فینیش میشوند.

بیشتر بخوانید

4- نوع چوب پارکت

انواع مختلفی از چوب برای استفاده در پارکت وجود دارد. این چوبها در رنگ ها، اندازه ها، الگوها و سختیهای متفاوت هستند. البته اینکه وجود تنوع چوب برای پارکتهای چوبی در ایران تا چه حد است، بحث دیگری است. در زیر چند چوب که بصورت عمده در تولید پارکت استفاده میشود آمده است.

 • گیلاس آمریکایی

این چوب همه فن حریف است. زیرا دارای درجه سختی جانکا متوسط و رنگی جذاب است. این چوب به نور حساس است، لذا با در معرض نور قرار گرفتن، تیره تر میشود. البته این برای برخی از خانه ها یک مزیت است و برای برخی دیگر عیب.

رنگ روشن این چوب به قدری زیباست که به ندرت لکه دار میشود. همچنین بافت زیبایی دارد. گیلاس آمریکایی یکی از بادوامترین پارکتهاست و مقاومت در برابر ضربه استثنایی دارد.

 • گردوی سیاه

برای افرادی که به دنبال چوبی غنی هستند، گردوی سیاه انتخاب خوبی است. این چوب نیز به نور حساس است. بنابراین با گذشت زمان تیره میشود و باعث غنی و زیبایی آن میشود. گردوی سیاه کمی سختتر از گیلاس آمریکایی با رتبه جانکا 1010 است.

 • گیلاس برزیلی

این پارکت قرمز رنگ است. برخلاف چوب گیلاس آمریکایی، گیلاس برزیلی بسیار سخت است و دارای رتبه جانکا 2345 است، که باعث دوام عالی آن در مناطق پر رفت و آمد میشود.

 • بلوط

یکی از متداولترین انواع چوب است که در تولید پارکت استفاده میشود. بلوط از نظر رنگ و دوام فوق العاده است. دو نوع بلوط وجود دارد که معمولاً برای کف سازی استفاده میشود. سفید و قرمز.  بلوط سفید از بلوط قرمز سختتر است.

بیشتر بخوانید

پارکت

5- گرید پارکت

هر پارکتی یک گرید کیفی دارد. گریدهای پارکت چوبی، به یکنواختی تایلها مربوط میشود. بسته به گریدی که انتخاب میکنید، میتوانید گره ها یا یکنواختی رنگ بیشتری داشته باشید. استانداردهای تعیین شده ای برای گرید وجود دارد. با این حال، در تولید پارکت میتوان آنها را مطابق با میل خود نامگذاری کرد.خرید پارکت چوبی

 

6- قیمت پارکت

انتخاب پارکت نیز مانند هر پروژه دیگر، شامل هزینه های متعددی است. بعد از اینکه پارکت چوبی خود را انتخاب کردید، هزینه کلی پارکت شامل موارد زیر است. در حقیقت قیمت پارکت نهایتا برای شما اینگونه محاسبه میشود.

 

 • نصب پارکت

بسته به روش نصبی که انتخاب میکنید، هزینه شما ممکن است متفاوت باشد. بدیهی است که انتخاب پارکتهای پیش ساخته نسبت به پارکتهای ناتمام، قیمت پارکت را نهایتا کمتر میکند.

 • هزینه تخریب

برای حذف پارکت یا سرامیک قدیمی، هزینه اضافی بایست پرداخت کنید. این هزینه نهایتا روی قیمت پارکت شما تاثیر خواهد گذاشت. پس بهتر است که پارکت روی سطح قدیم در صورت امکان نصب شود.

 • زیرسازی

در صورت وجود کف ناتراز اولیه، هزینه های مربوط به ترمیم زیرسازی نیز در قیمت پارکت تاثیر میگذارد.

قبل از تصمیم گیری، تمام جنبه های نصب خود را قیمت گذاری کنید. به جای اینکه بعدا ناراحت باشید که قیمت پارکت بیش از آنچه انتظار داشتید شده است، میتوانید شب بهتر بخوابید و خوشحال باشید که پارکتتان را گران نخریده اید

7- طرح پارکت

مسلما شما فقط یک کفپوش مقاوم نمیخواهید؛ بلکه پارکتی میخواهید که زیبا هم باشد! سبک پارکت چوبی شما باید نشان دهنده سبک و استایل دکوراسیون منزل شما نیز باشد. در اینجا چند نکته برای کمک به یافتن این هارمونی آورده شده است:

 • خانه های مدرن باید پارکتهای خاکستری، سفید یا تیره داشته باشند. اینها رنگهایی خنثی هستند که میتوانند تأثیر زیادی در ظاهر یک خانه مدرن داشته باشد.
 • خانه های سنتی باید بلوط یا گیلاس را انتخاب كنند. اینها رنگها و بافتهایی هستند که با هر سبک دکوراسیونی مطابقت دارند.
 • خانه های روستایی یا ساحلی میتوانند پارکتهایی با فینیش آنتیک و تایلهایی با عرضهای متفاوت داشته باشند.

چوبهای عجیب و غریب مثل چوب ساج یا اقاقیا و یا رنگهای کمی خاص مثل زیتونی یا عنابی ممکن است نیاز به کمی بررسی بیشتر داشته باشند. همیشه قبل از خرید پارکت نمونه تهیه کنید. همچنین مشاوران پارکت مورفلور، برای بهترین انتخاب پارکت منزل یا دفترکارتان پاسخگویتان هستند.

 

8- خرید پارکت از کارخانه

نکته آخر که احتمالا برای خیلی از مردم در خرید پارکت اهمیت دارد، خرید مستقیم از کارخانه پارکت و حذف واسطه است. در ایران تغداد کارخانه پارکت بسیار کم است. شرکت مورفلور یکی از پنج تولید کننده پارکت در ایران است که در بین سبد محصول متنوع خود، قیمتهای مختلفی با توجه به نوع پارکت و فینیش آن دارد.

 

برچسب ها: نصب پارکت، پارکت چوبی، قیمت پارکت، خرید پارکت، فروش پارکت، پارکت تمام چوب، پارکت مهندسی شده، تولید پارکت، گرید پارکت، نصب پارکت، تولید پارکت، خرید پارکت از کارخانه