چرا طراحی داخلی سبب احساسی بهتر میشود؟

اگر سبک خاصی از موسیقی را دوست ندارید، تئاتر خسته تان میکند یا کارهای هنری شما را جذب خود نمیکند، تقریباً همیشه میتوانید از آنها دوری کنید. اما معماری متفاوت است. یک پروژه ضعیف به طور مداوم و برای مدت زیادی، زندگی افراد را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در فضای داخلی، این اثر حتی بیشتر میشود. بشر هرچه بیشتر وقت خود را در خانه یا سایر فضاهای بسته میگذارد که مستقیماً بر سلامتی و حال روحی او تاثیر دارد. در دوره های بازنشستگی اجباری، مانند همه گیری کنونی کوید19، ما درک میکنیم که فضاهای داخلی برای رفاه و سلامتی و حتی پیشگیری از بیماریها چقدر مهم هستند. طراحی محیط داخلی مسئولیت بزرگی برای یک فرد حرفه ای است. دکوراسیون داخلی باید هر پروژه را برنامه ریزی، هماهنگی و مدیریت کند تا محیطی کاملاً سالم و زیبا برای افرادی که از فضا استفاده میکنند بدست آورد. اما دکوراسیون داخلی چیست؟

زیاد پیش میآید که طراحی داخلی با دکوراسیون اشتباه گرفته میشود؛ تصور غلطی که به دنبال تعصبها و برداشتهای اشتباه به وجود آمده است. در واقع انتخاب پوششها و روکشها، رنگها و فینیشها از جنبه های مهم طراحی داخلی است. اما تنها ویژگی آن نیست.

اول از همه، درک رفتارها و سلایق و تمایلات کاربر برای ایجاد فضاهای کاربردی و زیبا ضروری است. سازماندهی حرکت، یک نقطه شروع است که میتواند از طریق دستکاری طرح اصلی به دست آید. هرچند تقسیم فضا از طریق دیوارها انجام میشود، میتوان از طریق مبلمان و حتی اشیا نیز انجامش داد. در عین حال، در دکوراسیون داخلی باید به شرایط راحتی (اعم از گرما، نور یا صدا) و همچنین ارگونومی که تعیین کننده بهترین ابعاد مبلمان و اشیاست، توجه شود. و بالاخره، مشخصات پوششها و روکشها و جنس مواد، بیش از هر چیز قابل مشاهده و در تیررس دید است و ابداً اهمیتش کمتر از سایر موارد نیست. این لمس نهایی چهره پروژه را میسازد و نگاه طراح و همینطور نیازها و امیال کاربر را انتقال میدهد.

در ادامه، درباره مواردی صحبت میکنیم که در دکوراسیون داخلی باید بیشتر به جزئیاتش توجه شود:

بیشتر بخوانید

1- طرح یا لی آوت پروژه

طرح پروژه، به طور خلاصه، موقعیت وسایل، مبلمان و اشیا (اعم از ثابت یا متحرک) در فضایی است که طراحی شده است. توزیع مناسب جریان فضا را سازماندهی کرده، مکانهای ماندگاری ایجاد میکند و به فضا سلسله مراتب میدهد. به ویژه در نقشه های معماری باز، که طراح آزادی بیشتری دارد، چیدمان داخلی برای کارکرد درست پروژه بسیار ضروری است. لوکوربوزیه و میس ون روهه اولین کسانی بودند که با کم کردن سیرکولاسیون و استفاده از عناصر ساختاری و مبلمان و قطعات متحرک برای تقسیم فضا (به جای دیوارها) طراحیهای مرسوم سلسله مراتبی را به چالش کشیدند.

البته برای ایجاد یک چیدمان خوب، طراح داخلی باید استانداردهای دسترسی، مسیرهای فرار از آتش و حداقل ابعاد اتاق را در نظر بگیرد. مقالات زیادی وجود دارد که ابعاد مناسب برای هر نوع استفاده از فضا را مشخص میکند. کتاب ارنست نویفرت “داده های معماران” در سال 1936 منتشر شد که شامل بهترین روشها برای تخصیص ابعاد فضاهای مختلف از آشپزخانه های صنعتی تا واگنهای قطار است. گرچه تراکم شهرها رو به افزایش است و متعلقات آنها روز به روز گرانتر میشود، ظهور آپارتمانها و خانه های کوچک بیانگر نادیده گرفتن این حداقل استانداردهاست. این موضوع نشان میدهد قوانین با دقت نقض میشوند. بنابراین مهمترین چیزی که باید درک شود نیازهای فضا و کاربر آن جهت پیشنهاد طرح کاربردی و مناسب در هر سناریوی متفاوت است.

بیشتر بخوانید

2- مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان، چه ثابت و چه متحرک، مستقیماً بر کیفیت پروژه داخلی تأثیر میگذارد. وظیفه طراح است که مطمئن شود انتخابهای مشخص شده در پروژه به کاربرد معمول فضا کمک میکند و به نگرانیهای اساسی مانند سیرکولاسیون آسیب نمی زند.

به خصوص (اما نه تنها) وقتی صحبت از فضاهای کوچک میشود توجه به انتخاب مبلمان مهمترین مورد است. به همین دلیل، در بسیاری از موارد، طراحی منحصر به فرد و تازه برای استفاده بهینه از هر سانتیمتر مربع غالباً مؤثرترین شیوه است. مبلمان تاشو (مانند میز و نیمکتهای تاشو) که اندازه شان متغیر بوده و کوچک و بزرگ میشوند یا کاربردهای دوگانه دارند (مثلاً گاهی کمد و گاهی پارتیشن داخلی) آینده صنعت مبلمان را رقم میزنند.

به دنبال این روند، در حال حاضر شرکتهایی برای این نوع اقامتگاه های کوچک شروع به تولید محصول کرده اند (آپارتمانها یا خانه های خیلی کوچک). ابعاد کوچکتر این فضاهای داخلی را در ذهن داشته و استانداردهای پیشین را به چالش میکشند تا قطعات کوچکتر برای کاربر و فضای معاصر سازگار شود. نمونه هایی از این مبلمان شامل کاناپه های جمع و جورتر و میز غذاخوری است که صندلیها کاملاً زیر میز قرار میگیرد تا هر قطعه فضای کمتری در اطراف خود اشغال کند.

بیشتر بخوانید

3- طراحی فضا با وسایل تاشو

هرچند گیاهان مبلمان محسوب نمیشوند، اما جنبه ای از دکوراسیون داخلی هستند که قابل ذکر است، زیرا ضامن مهمی برای رساندن سلامتی و کیفیت زندگی به داخل خانه هستند. آنها هوا را تصفیه میکنند و مواد شیمیایی را که در فضای داخلی خانه یا شرکت (که بسیار رایج است) جذب میکنند. توصیه معمول این است که برای هر ده متر مربع فضا یک گیاه متوسط داشته باشید.

4- راحتی و ارگونومی

طی چند سال گذشته به طور گسترده در مورد راحتی در فضاهای داخلی صحبت کرده ایم. کیفیت محیط در فضای بسته در دنیایی چنین متراکم و پرجمعیت بسیار ضروری است. فضای داخلی ناخوشایند، ناامن یا ناسالم برای سلامت جسم و روح افراد بسیار مضر باشد، زیرا امروزه بیشتر زندگی خود را در این فضاها میگذرانیم.

بیشتر بخوانید

راحتی از زیبایی شناسی فضا، عطر و بوی محیط، نسیمی که از پنجره وارد میشود و دمایی که هنگام ورود حس میشود، تا دسترسی و استفاده از فناوریها یا استراتژیهای منفعل برای تسهیل و بهبود کیفیت زندگی اهالی ساکن در آن محیط تغییر میکند.

چگونه جنبه بصری فضا هنگام سکونت در آن درک میشود؟ رنگ، روشنایی، عمق و ارتفاع آن تعیین میکند که آیا دنج و راحت، ایمن و آرام، هیجان انگیز، صمیمی و منعطف است یا برعکس همه اینهاست. آیا از نظر صوتی راحت است؟ تجهیزات صوتی کافی به شما امکان میدهد بدون اینکه صدای خود را بلند کنید با دیگران صحبت کنید، یا در سالن سخنرانی صدای سخنران را به راحتی بشنوید. خیلی گرم یا خیلی سرد است؟ دمای مناسب بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است، در حالی که سرما یا گرمای بیش از حد نه تنها آزاردهنده است بلکه بستری برای بیماریهای مختلف است. آیا تهویه هوا فضای داخلی را تا حد ممکن تمیز و سالم نگه میدارد؟ بوهای بد، کنه ها و کرمها، قارچ ها و سایر ترکیبات نامطمئن برای سلامتی انسان مضر است.

گرچه به نظر میرسد از معماری دور باشد، ارگونومی رشته ای است که به ما کمک میکند فضاها و دستگاه ها را متناسب با ویژگیهای فیزیولوژیکی، آناتومیکی و حتی جنبه روانی ساکنان و کاربران هر اتاق طراحی کنیم. ارگونومی از رابطه بین محیط مصنوعی و اعمال و رفتارهای جسمی و روانی انسان را تشکیل شده است. بنابراین، سطح موفقیت طراح داخلی خوب با تجزیه و تحلیل دقیق ارگونومیک ارتباط دارد، تحلیلی که باید از مطالعه ابعاد و نسبت بدن انسان در تنوع بسیار زیاد آن آغاز شود. تحقیقات تن سنجی وجود دارد که جمعیت را با توجه به این پارامترها گروه بندی میکند و به ما امکان میدهد راه حلهای انعطاف پذیر و مؤثری برای بیشترین تعداد کاربران بالقوه ارائه دهیم.

5- مواد و پوششها

در همین راستا، مواد نهایی بکاررفته معادل نیستند. اگرچه انتخاب معمولاً تحت تأثیر عواملی مانند زیبایی، کارکرد و هزینه انجام میشود، اما همچنین درنظرگرفتن ترکیب هر ماده و تأثیر آن بر محیط از طریق طول عمر مفیدش مهم است. امروزه، در اکثر بازارها، عرضه انواع مواد نهایی و روکار متداول شده و این امکان را میدهد تا عواملی مانند منشا، دوام، قابلیت بازیافت و خصوصیات بهداشتی یا محیطی را که با راحتی فضا در آینده بی ارتباط نیست، ارزیابی کنیم. بنابراین انتخاب روکش، پوشش و روکار نهایی چندوجهی است و باید عوامل زیر را در نظر گرفت:

هدف فضا و محیط. در مواد بکاررفته باید کارکرد فضا و تنوع کاربران بالقوه محیط لحاظ شود. توصیه میشود هنگام انتخاب سطح ترافیک و میزان استفاده از منطقه، شرایط نظافت، سایش و میزان قرار گرفتن در معرض محیط را درنظربگیرید. عوامل دیگری مانند بافت و رنگ به درک فضا و انتشار نور کمک میکند و بر روحیه و حال و هوای ساکنان آن محیط اثر میگذارد.

جنس و ترکیبات مواد بکاررفته. ترکیبات مواد مقدار مقاومت، انعطاف پذیری و قابلیت چکش خواری را تعیین کرده و در نتیجه دامنه کاربرد آن را مشخص میکند. از نظر شیمیایی، توصیه میشود به ترکیب رنگها، پوششهای پلاستیکی، چسبها و بندها و اتصالات، و مواد افزودنی که میتواند اثرات مضر (یا همچنین مفید) طولانی مدت بر کیفیت هوای داخلی داشته باشد، دقت کنید.

سیستمهای نصب. روند ساخت انواع فینیش و روکار شامل اتصال دهنده ها یا چسبها بوده که توصیه میشود برای صرفه جویی در هزینه ها و جلوگیری از خطا در مراحل ساخت (به خصوص اگر ساخت جدید باشد) آنها را نیز فینیش کنید.

لایه سطح. آخرین لایه تأثیر زیادی در راحتی فضا دارد. سطوح رویی را میتوان ضدلغزش، نچسب یا ضدآب کرد. عناصری مانند پوشش اتصالات و لولاها، لبه ها، قالبها و دستگیره ها جهت سهولت نظافت، جلوگیری از حادثه و تسهیل حرکات، درمیان گزینه های دیگر به اندازه استفاده های احتمالی از فضا، طراحی شده اند.

بیشتر بخوانید

از این گذشته، شناخت انسان در ابعاد فیزیولوژیکی، آناتومیکی و روانشناختی ما به ما کمک میکند تا راحتی بالایی داشته ، درعین حال تنوعها و تفاوتها را هم حفظ کنیم. همه افراد به یک شکل در محیط حرکت نمیکنند یا از ابعاد بدنی یکسانی برخوردار نیستند. همه در یک مقدار نور ثابت احساس راحتی نمیکنند و یا دماهای یکسان را دوست ندارند. درنظرگرفتن یک رویکرد جامع و چندرشته ای هنگام طراحی فضاهای متمرکز بر رفاه، ضروری است و مشاهده و تجزیه و تحلیل جامع و کامل هر “بدن و ذهن” کلید دستیابی به یک پروژه موفق است. شرکت مورفلور در همین راستا تلاش بر استفاده از طبیعی ترین متریالها در تولید پارکت کف نموده است. در مورد طراحی و رنگ بندی فضای پروژه تان با ما تماس بگیرید.

برچسب ها: کوید19، دکوراسیون، لوکوربوزیه، میس ون روهه، سیرکولاسیون، ارنست نویفرت، وسایل تاشو