راهنمای خرید پارکت

چه در خانه جدیدتان قصد خرید پارکت دارید و چه در حال تعویض پارکتی هستید که دیگر قابل تعمیر نیست، ده ها انتخاب پیش رویتان است: از چوب گونه های زیبای بومی مانند بلوط و افرا تا چوب گونه های عجیب و غریب خارجی مثل گل مروارید و اقاقیا که البته در ایران وجود ندارد! ما در اینجا قصد داریم راهنمای خرید پارکت را ارائه دهیم.

حتی میتوانید عرض دلخواهتان را انتخاب کنید: تایلهای عریض که یادآور کلبه های روستایی است تا تایلهای کم عرض متداول امروزی با انواع رنگ بندی که به شما امکان میدهد تا پارکت خانه را متناسب با سبک و دکوراسیون دلخواهتان انتخاب کنید. حتی پارکتهای غیر صاف و با لبه های منحنی میتوان اجراء کرد. مانند مدل پارکت ریمان از محصولات مورفلور. راهنمای خرید پارکت

همچنین به لطف چسبهای مدرن، پارکتهایی با نام پارکت مهندسی شده تولید میشود که نسبت به پارکت تمام چوب روکشهای بادوام و فشرده دارند. این نسل از پارکتها مکانهایی را پوشش میدهد که عملاً سابق بر این نمیتوانستیم پارکت کنیم؛ مثل زیرزمین، انبار، روی کفهای بتنی، فضاهایی با سیستم گرمایشی و سرمایشی از کف و… .

اینجا یک راهنمای کامل برای کمک به شما در یافتن پارکت رؤیاییتان است.

 

راهنمای خرید پارکت

پارکت ریمان

 

1- چهار نکته مهم در مورد پارکت

 

 1. قیمت پارکت چقدر است؟

اول اینکه قیمتها را به دلار آورده ایم تا تغییرات نرخ ارزی مقاله را بی استفاده نکند. قیمت پارکت در ایران برای هر متر مربع بین 17 تا 120 دلار است. البته هستند شرکتهایی که تا 700 دلار برای هر متر مربع قیمت میدهند. ولی غیر از موارد خاص قیمت کلی پارکت بستگی به ضخامت و نوع چوب، قطعات و درجه بندی کار دارد. بعضی از پارکتهای تمام چوب و مهندسی شده که از قبل فینیش شده اند (prefinished) برای پروژه های DIY هستند. DIY مخفف “خودت انجامش بده” است. ولی پارکتهای DIY را هم میتوانید به یک نصاب حرفه ای بسپارید که برای هر متر مربع حداقل 1 دلار به هزینه جهت نصب اضافه میشود.

 

 1. پارکتها چقدر دوام دارند؟ طول عمرشان چقدر است؟

بعضی از پارکتهای از قبل فینیش شده گارانتی 50 ساله دارند. اگرچه با مراقبت مرتب، پارکت تمام چوب به راحتی میتواند دوبرابر عمر مفیدش عمر کند. ضمانت فینیش برای پارکت مهندسی شده بین 10 تا 30 سال است.

 

 1. چگونه از پارکت نگهداری کنید؟

با بزرگترین دشمن فینیش مبارزه کنید -آلودگیهایی که باعث فرسایش میشوند- مرتب جارو بزنید و در ورودیها پادری بیندازید.

 

 1. پارکت را در کجا باید نصب کنید؟

میتوانید تقریباً پارکت را در هر جایی نصب کنید، به جز در مناطقی که مستعد رطوبت شدید و یا آب هستند.

 

2- دو پرسش قبل از خرید پارکت

 برای خرید پارکت ابتدا این سؤالات را از خود بپرسید تا بتوانید برای انتخاب پارکت مناسب، گستره بزرگ جست و جو را محدود و مشخص کنید:

 

 1. قرار است در کجا استفاده کنید؟

 

 • آشپزخانه و ورودی ورودی

یک چوب سخت مانند بلوط یا گردوی آمریکایی انتخاب کنید که بهتر از کاج نرم میتواند رفت و آمد زیاد را کنترل کند.

 

 • اتاق خواب و دفتر خانه

اتاقهای با توجه به تردد کمترشان، مکانهای خوبی برای چوبهای نرمتر مانند گیلاس سیاه یا گردو سیاه است.

 

 • زیرزمین

از پارکت تمام چوب با درجه کیفی پایین استفاده نکنید. پارکت مهندسی شده گزینه بهتری است چون ثبات بیشتری دارد.

 

 • حمام

آب میتواند چوب را تاب دهد، پس گزینه ضعیفی برای حمام است.

 

 1. نصب پارکت چوبی روی چه چیزی انجام میشود؟ به عبارت دیگر زیر کار پارکت چیست؟

 

 • زیرکار چندلایی یا OSB

اگر چنین زیرکار سخت و صاف انتخاب می کنید، میتوانید با روش نصب میخی یا چسبی هر پارکتی را روی آن اجراء کنید. مانند پارکت مهندسی شده با ساختار کام و زبانه یا پارکت چوب پنبه ای با روش نصب شناوری.

 

 • پارکت چوبی موجود

در این حالت تایلهای نازکتر با فینیشهای کارخانه ای با پوشش طولانی برای اتاقهای مجاور، راهروها و راه پله ها تضمین بیشتری دارد. پارکت مهندسی شده یا پارکت تمام چوب؛ هر دو مناسبند.

 

 • کاشی یا سنگ بتنی

در این حالت نصب میخی گزینه خوبی نیست. روش نصب شناوری با ساختار کام و زبانه و استفاده از چسب گزینه بهتری است. پارکت مهندسی شده یا پارکت تمام چوب؛ هر دو مناسبند، ولی با روشهای نصب مذکور.راهنمای خرید پارکت

 

 • سیستم گرمایش از کف

پارکت مهندسی شده ایدئال است زیرا در مقابل حرارت از پارکتهای تمام چوب بسیار مقاومتر است.

 

3- نحوه محاسبه هزینه پارکت چوبی

برای محاسبه هزینه پارکت، مساحت اتاق را محاسبه کنید، سپس درصدی برای برشها و دورریزها اضافه کنید. این رقم را در قیمت متر مربع پارکت ضرب کنید تا هزینه خود را بیابید. فراموش نکنید که چند دلار اضافی برای آستانه در و تورفتگیها اضافه کنید. درصد پرتی را معمولا تولیدکنندگان یا فروشنده بنا به اندازه پارکت به شما میگوید. درصد پرتی پارکت مورفلور برای مدلهای صاف 9% و برای مدلهای خم 15% است.

 

4- هشت عامل موثر در قیمت پارکت

 

 1. ضخامت

تایلهای محکم با ضخامت 2 سانتی این قابلیت را دارند که تا 10 مرتبه از نو فینیش شوند. نازکترها را نمیتوان به این میزان سنباده زد، اما اگر با لایه بالایی با پوششهای مقاوم در کارخانه پوشانده شوند، نیازی به تکرار فینیش نو ندارند.

 

 1. طول

تایلهای بلندتر به معنای کم شدن خط اتصالهای انتهایی است. بنا بر این برای بزرگتر نشان دادن یک اتاق کوچک، از نوارهای کوتاهتر استفاده کنید.

 

 1. عرض

تایلهای با عرض بیشتر حس و حال و جذابیت روستایی را القا میکنند، اما در فصول خشک اتصالات آن باز میشوند. تایلهای نازکتر شلوغتر به نظر میرسند اما درعوض محکمترند. از هر دو مدل عرض، با بهترین چیدمان و ترکیب استفاده کنید.

 

 1. سختی

هرچه چوب پارکت سختتر باشد، کمتر در معرض فرورفتگی و دندانه شدن قرار میگیرد. در تصویر سختی چوبهای گوناگون را میبینید.

تصویر شماتیک درخت که به ردیفهای افقی تقسیم شده و هر ردیف نام درختی است( به ترتیب سختی چوب)

 

 1. برشهای چوب

 

 • تایلهای با برش صاف  

این تایلها به گونه ای بریده میشوند که حلقه های رشد تقریباً موازی با روی چوب هستند و الگوی دانه ای متمایز و شبیه شعله آتش میسازد.

 

 • تایلهای با برش یک چهارم 

این تایلها گرانترند و دانه بندی مستقیم و حلقه های رشد عمود بر روی چوب دارند.راهنمای خرید پارکت

 

 1. رتبه بندی سخت چوب

کارخانه ها بسته به تعداد نقائص موجود، از جمله گره ها و تغییر رنگ، قطعات پارکت را رتبه بندی میکنند. هر چه نقص کمتر، چوب گرانتر خواهد بود. فقط به یاد داشته باشید که تعریف نقص از گونه ای به گونه دیگر تغییر میکند. مثلاً، گره ها در بهترین درجه افرا وجود ندارد و با همان درجه بندی چوب در سرو استرالیا به وفور یافت میشود.

 

 1. از قبل فینیش شده در مقابل فینیش در محل

فینیشهایی که با اکسیدهای آلومینیوم ساخته میشوند و زیر لامپهای فرابنفش در کارخانه خشک میشوند، سختتر از قطعات فینیش شده در محل هستند. روی چنین فینیشهایی میتوانید همان روز که نصب پارکت انجام شد راه بروید زیرا نه سمباده میخواهد و نه نیاز به پوششی دارد که زمان برای خشک شدن بخواهد. اما لبه ها در محل اتصال اندکی مورب هستند، چیزی که در پارکتی که در محل فینیش میشوند دیده نمیشود.

 

 1. انواع فینیش پارکت

فینیش پارکت نیز بر قیمت پارکت تاثیر میگذارد. چند  که درباره فینیشها لازم است بدانید:

 

 • پلی اورتان پایه روغن

فینیش استاندارد از لحاظ ماندگاری است، به رنگ کهربایی به چوب میبخشد. بین هر اجراء از این فینیش 24 ساعت صبر کنید و سه روز فرصت دهید تا بهبود یابد.

 

 • پلی اورتان پایه آب

شیری مانند است اما به سرعت خشک شده و یک فینیش کاملاً شفاف کریستالی ایجاد میکند. دو لایه از آن را میتوان در یک روز استفاده کرد. عملاً بدون بو است. سه روز به آن فرصت دهید تا کاملا خشک یابد.

 

 • رنگ

از رنگدانه های نافذ برای تیره کردن رنگ چوب و تقویت دانه آن استفاده میشود. استفاده از رنگها قبل از لایه های فینیش اعمال میگردد.

 

 • روغن طبیعی

فینیشی بسیار طبیعی که ماهیت چوب را کاملا حفظ میکند. محصولات مورفلور بر اساس این فینیش به بازار ارائه میشوند.

 

برچسب ها: قیمت پارکت ، دوام پارکت ، نگهداری پارکت، نصب پارکت ، فینیش پارکت، انواع پارکت، چوب پارکت، پارکت تمام چوب، پارکت مهندسی، لمینت، زیر کار پارکت