کفپوش لمینت چگونه ساخته میشود؟

کفپوش لمینت چگونه ساخته میشود؟

مهم نیست که چه لمینتی خریداری میکنید. یک چیز مسلم است: لمینتها از لحاظی سازگار با محیط زیستند. تولیدکنندگان لمینت با استفاده از مواد چوبی خام و بازیافتی، مانند تراشه های چوب و الیاف چوب، به طبیعت احترام میگذارند. زیبایی کفپوش لمینت در جزئیات است. البته بدیهی است که لمینت از لحاظ زیبایی کار پارکت چوبی را نمیکند. در لمینت فرآورده های چوبی با مواد دیگر شیمیایی ترکیب شده و یک سطح مقاوم ایجاد میکند. اما ساخت لمینت کف چگونه است؟

 

تولید لمینت کف

هر تایل کف لمینت دارای چهار لایه مجزا است. ترکیب این چهار لایه، کفپوشی مستحکم و بادوام ایجاد میکند که نه ظاهر خوبی دارد، بلکه در برابر مسائلی مانند ترافیک بالا و یا تردد حیوانات خانگی مقاومت دارد. چهار لایه ساختاری لمینت:

 

چهار لایه ساختاری لمینت

 

  1. لایه پوششی

این لایه از لمینت شما در برابر هر چیزی که میتواند به آن آسیب بزند (مانند لکه ها یا محو شدن رنگ) محافظت میکند. این پوشش در قسمت بالای تصویر بالا  قرار دارد.

  1. لایه بصری

برای تولید این لایه از چاپگرهای با کیفیت بالا استفاده میشود. کاغذ چاپ شده روی لایه داخلی قرار میگیرد تا ظاهر چوب به آن اضافه شود. برای ایجاد هر تایل، این چهار قطعه کاملاً به هم پرس میشوند. این کار با استفاده از پرس مستقیم یا ساخت و ساز با فشار بالا انجام میشود.

  1. لایه داخلی

 لایه داخلی لمینت از فرآورده های چوبی ساخته میشود. این همان چیزی است که لمینت شما را پایدار و صاف نگه میدارد. این ضخیم ترین لایه در تولید لمینت است. در حقیقت این لایه از MDF یا HDF تشکیل میشود.

  1. لایه زیرین

لمینتها ضد آب نیستند، اما با لایه زیرین مقاومت آنها در برابر رطوبت افزایش مییابد. این لایه در قسمت پایین قرار میگیرد تا به عنوان مانعی در برابر رطوبت اضافی کار کند. این لایه ای است که احتمال تاب خوردن از بخش زیرسازی را کاهش میدهد. در بعضی لمینتها لایه ای اضافه نیز به لایه زیرین اضافه میکنند.

 

DPL  یا  HPL: دو روش ساخت لمینت کف

 اگرچه هر تایل دارای لایه های یکسان است، دو نوع مختلف از کف سازی لمینت وجود دارد:

لمینیت با فشار مستقیم (Direct Pressure Laminate) که به اختصار به این روش DPL گفته میشود.

لمینیت با فشار بالا بالا (High Pressure Laminate) که به اختصار به این روش HPL گفته میشود.

هنگام مطالعه در انواع کفپوشها، بدون شک با این اصطلاحات مواجه خواهید شد. در اینجا کمی در مورد آنها توضیح میدهیم:

 

لمینت DPL

کفپوش DPL با استفاده از 300 تا 500 پوند فشار پرس ساخته میشود. تایل های لمینت ایجاد شده با استفاده از این روش، برای مناطق مسکونی یا کم رفت و آمد ساخته میشوند. به طور معمول، این روند ساخت مقاومت سایشی در بازه AC1 تا AC4 به تایلهای لمینت میدهد.

 

لمینت HPL

لمینتهای با روش HPL با استفاده از یک لایه اضافی پرینت کاغذی تولید میشود و با یک رزین روی تایل ثابت میشود. این کار باعث میشود لایه پوششی بیشتر سفت و مقاوم شود. علاوه بر این، مواد با استفاده از 1300 پوند یا بیشتر فشار به هم پرس میشوند. این مقاومت آنها را به حداکثر میرساند. غالباً، از این کفپوش ها در مناطق تجاری با میزان ترافیک بالای پا استفاده میشود.

برای صاحبان خانه، کفپوش DPL یک لمینت ارزان به حساب می آید. بر عکس برای صاحبان مشاغل، بسته به میزان تردد روی لمینت، کفپوش HPL  ممکن است گزینه بهتری باشد.

 

برچسب ها: لمینت، ساخت لمینت، انواع لمینت، لمینت HPL، لمینت DPL، ساخت لمینت