فینیش در کارخانه یا محل نصب

یکی از دشواری های صاحبان منازل، انتخاب بین خرید پارکت های فینیش شده در کارخانه یا پارکت های بدون فینیش کارخانه و انجام آن در محل نصب است. طبیعتا اگر شما در نظر داشته باشید که پارکت تمام چوبی خریداری کنید،با این پرسش مواجه می شوید، که بهتر است کدام نوع پارکت را انتخاب کنید: پارکت فینیش شده در خود کارخانه یا پارکت فینیش شده در محل نصب را؟

پرداخت های انجام شده در هر دو محل گفته شده دارای معایب و مزایایی است، که در ادامه مطلب، در مورد آن توضیحاتی داده خواهد شد، که شما را در تصمیم گیری نهایی برای انتخاب پارکت تمام چوب مناسب محل زندگی تان یاری می کند.

 

مزایا و معایب پارکت های تمام چوبی فینیش شده در کارخانه یا در محل نصب

 

 

اتصال یکنواخت

یکی از مهمترین ملاحظات برای پارکت های فینیش شده در کارخانه یا در محل نصب، اتصال آن هاست.

پارکت چوبی ساب زده شده در محل نصب، در همان مکان و پس از مرحله نصب سنباده زده می شود و به همین دلیل اتصال های بین تخته ها یکنواخت و صاف خواهد بود، اما در پارکت های آماده شده در کارخانه وجود مقدار کمی تغییرات در ارتفاع بین تخته ها قابل پیش بینی است؛ هر چند دیدن آن سخت است اما این اختلاف ارتفاع را می توان با لمس کردن محل اتصال بین تخته ها ، راه رفتن بر روی پارکت با پای برهنه یا جوراب های نازک احساس کرد.

 

فینیش سخت

فینیش انجام شده در کارخانه معمولاً دارای 4 یا 5 پوشش بوده که شامل اکسید آلومینیوم است. اکسید آلومینیوم موادی سخت و باعث افزایش مقاومت سایش سطح پارکت است، بنابراین ماده مذکور منجر به سختی هرچه بیشتر فینیش و مقاومت بیشتر در برابر خراش می شود. در مقابل، فینیشینگ انجام شده در محل نصب معمولاً دارای 2-3 لایه بتونه (sealer)  است، از این رو به سختی پارکت از قبل آماده و پرداخت شده شده نیست. توجه به این ویژگی مهم تطبیقی این دو نوع پارکت، بسیار حائز اهمیت است.

 

گرد و غبار حاصل از سنباده

پارکت چوبی فینیش شده در محل نصب، در همان مکان سنباده زده می شود، بنابراین شما باید وجود گرد و غبار را در نظر داشته باشید. این در حالی است، که حجم زیادی از گرد و غبار بوجود آمده در پارکت فینیش شده در هنگام تولید در کارخانه، به وسیله تجهیزات مکنده تحت خلاء برطرف می شود. پارکت های از قبل پرداخت شده در کارخانه به صورت کامل و به سرعت و بدون نیاز به سنباده زنی در محل نصب استقرار می یابد. اگر گرد و غبار دغدغه مهمی برای شماست، توصیه می شود، پارکت آماده شده در کارخانه را انتخاب کنید.

 

حمل سریع به محل نصب

با انتخاب پارکت چوبی پریفب (prefab)، می توانید در یک روز آن را نصب کنید، اما با انتخاب پارکت تمام چوب که ساب آن در محل نصب انجام می شود، ضروری است، برای فینیشینگ و خشک شدن قبل از نصب،دست نگه دارید و تامل کنید.

 

بوی فینیش

با انتخاب پارکت چوبی که نیازمند ساب در محل نصب است، بسته به نوع بتونه و رنگ استفاده شده، تولید مقداری بو قابل پیش بینی است. ولی در مورد پارکت از قبل فینیش شده هیچ بوی در کار نخواهد بود.

 

تکمیل سریع

پارکت از قبل پرداخت شده سریع نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد، اما در نوع دیگر، ابتدا نصب شده و سپس سنباده زنی، فینیشینگ و خشک شدن  لازم است.

 

امکان فینیش مجدد

پارکت فینیش شده در محل نصب به راحتی سنباده زده می شود و فینیش مجدد می شود. از طرفی پارکت های از قبل فینیش شده در لایه فینیش دارای اکسید آلومینیوم است که همچون مواد کاغذ سنباده است. (در ساخت کاغذهای سنباده از اکسید آلومینیوم استفاده می شود) این ماده باعث سخت شدن سنباده زنی و فینیش مجدد پارکت می شود، از این رو هزینه تهیه کاغذ سنباده افزایش می یابد که تقریباً 2 یا 3 برابر هزینه لازم برای تهیه کاغذ سنباده پارکت فینیش شده در محل نصب است. هر دو نوع پارکت، باید پارکت تمام چوب یا پارکت تمام چوب مهندسی شده باشند تا لایه روکش آن از ضخامت کافی جهت سنباده زنی و فینیش مجدد برخوردار باشد.

با توضیحات پیشگفته در مورد مزایا و معایب پارکت های فینیش شده در هنگام تولید در کارخانه یا در محل نصب و همینطور شرایط و موقعیت محلی و سلیقه خود، به سهولت و به خوبی می توانید، بهترین و مناسب ترین انتخاب را انجام دهید.