انواع قرنیز و اثری که در خانه شما دارد

چگونه میتوان مواد و جزئیات مختلف را در قرنیز استفاده کرد تا به خانه جلوه ای خیره کننده بدهد؟ چرا قرنیز فقط باید نقش کارکردی داشته باشد و گپ بین پارکت فینیش شده و دیوار را بپوشاند؟ در قدیم متداولترین روش نصب قرنیز، برش پارکت به اندازه 3 تا 5 اینچ در ارتفاع و ثابت کردن آن روی دیوار دورتادور کف اتاق بود. مورفلور در این مقاله کوشیده است تا انواع مختلف قرنیز را ارائه کند.

چطور میتوانید از یک روش معمول نصب فراتر بروید و آن را به یک ویژگی جالب طراحی تبدیل کنید؟ این قرنیز نه تنها زیبا به نظر می رسد بلکه انواع استایل و ویژگیهای خاص را به کلیت دکوراسیون خانه اضافه میکند. در اینجا نکاتی در مورد چگونگی انجام این کار بخوانید.

1- قرنیز چوبی

قرنیز چوبی در کنار کف مرمر یا پارکت، عنصری از گرما، غنا و ظرافت را به محیط میبخشد. با کف، دیوار و سقف رنگ روشن بهتر جلوه میکند. اگر از قرنیز چوبی زینتی (که کمی روی آن کار شده) استفاده کنید محیط بسیار دقیق و پر از جزئیات به نظر میرسد. این تیپ کار برای اماکن سنتی و زینتی بهترین انتخاب است. برای مکانهای جدید، بجای رنگهای متضاد، از رنگی استفاده کنید که با دیوارها هماهنگ باشد. این جزئیات ظاهری یکپارچه به محیط داده و فضا را بزرگ میکند.

بیشتر بخوانید

2- قرنیز با رنگ متضاد

قرنیز با رنگ متضاد با سنگ و کاشی به تمایز بصری بین کف و دیوار کمک میکند. دقت کنید که قرنیز تیره تر از کف باشد. به این عکس دقت کنید. در الگوی کف شطرنجی، سنگ مرمر تیره به عنوان قرنیز استفاده میشود. نتیجه بصری این است که به نظر می رسد مرزها عمودی یا کف گسترده به نظر میرسد.

توجه: برخی از مارکهای تولید کاشی و سرامیک کاشی هایی با قرنیز آماده در رنگهای متنوع تولید میکنند. بیشتر این کاشیها در قسمت بالا خمیده شده اند تا از جمع شدن گرد و غبار روی آن جلوگیری کند. کاشیهایی برای قرنیزها در گوشه های خارجی و داخلی نیز موجود است، به طوری که هر زمان که دیوار از زاویه راست بچرخد، می توانید یک اتصال قرنیز بی عیب و نقص داشته باشید.

بیشتر بخوانید

3- قرنیز تراز

اگر ظاهری یکپارچه و تمیز میخواهید از قرنیز تراز استفاده کنید. این قرنیز به دیوار ثابت و متصل شده طوری که کاشی و گچ -در همان سطح- با هم تراز هستند. بهترین قسمت در مورد این نوع قرنیزها این است که از آنجا که با دیوار کاملاً تراز است، برخلاف کاشیهای قرنیزدار که بیرون از دیوار قرار میگیرد، گرد و غبار به خود نمیگیرد.

دقت داشته باشید که قرنیزهای تراز نیاز به برنامه قبلی در اجرا دارند. باید دیوار را از قبل تراش داد و لایه ای از گچ را تراشید. لذا از این جهت هزینه مواد و نیروی کار زیاد میشود.

بیشتر بخوانید

4- قرنیز رنگی

در این عکس، قرنیزها به رنگ سبز فسفری رنگ شده تا ظاهری سرزنده و شوخ به فضا بدهد. میتوان این کار را با نصب تخته های MDF (تخته فیبری با تراکم متوسط) به عنوان قرنیز و رنگ آمیزی با رنگ روشن دلخواه شما انجام شود. MDF مقرون به صرفه و بسیار ارزانتر از قرنیز چوبی است. در عکس، به هماهنگی کوسنها و لوازم جانبی با سبز فسفری نیز دقت کنید.

توجه: تخته های قرنیز باید بادوام باشند تا در برابر سایش و ترک مقاومت کنند. از این رو، مهم است که برای دوام و مقاومت بیشتر در برابر آسیب فقط به سراغ MDF با درجه متراکم بروید.

5- قرنیز فلزی

با استفاده از استیل برای کفپوش ظاهری برجسته و متفاوت ایجاد کنید. قرنیز استیل سبکی غنی و جلوه ای مدرن به خانه اضافه میکند. می توانید همراه آن از ابزارآلات با فینیش فولادی استفاده کنید. یا در انتخاب برخی از وسایل کوچک و درشت مانند جاشمعی، گلدان، پایه میز و… از جنس استیل یا نقره استفاده کنید.

6- قرنیز دولایه (دوبل)

چگونه میتوانید قرنیز خانه را به یک ویژگی برجسته و چشمگیر تبدیل کنید؟

این خانه (عکس) دارای قرنیز دوبل است. به رنگهای طوسی و مشکی آن دقت کنید. به خوبی با رنگ روشن کف و دیوارها هماهنگ شده و جزئیات متمایزی را ایجاد کرده است.

7- قرنیز ممتد

در این فضای مینیمال، قرنیز قهوه ای روشن جلوه ای زیبا به فضا بخشیده و مانند روکشی برای آجها و پله های تلقی میشود.

برچسب ها: انواع قرنیز ، قرنیز چوبی، قرنیز رنگی ، قرنیز فلزی، قرنیز استیل، فضای مینیمال