نصب پارکت مهندسی شده

برخی از خریداران مایل هستند که خودشان پارکت مهندسی شده را نصب کنند. از این رو خواندن دستورالعمل و راهنمای نصب که توسط تولید کنندگان ارائه می­شود ضروری است. هزینه نصب پارکت­ های چوبی مهندسی شده نسبت به پارکت­ های تمام چوب ارزانتر است. توصیه می­شود اگر در صورتی که دارای تجربه نصب این گونه پارکت­ ها هستید، اقدام به نصب توسط خودتان کنید ولی در غیر این صورت این خطر را نکنید و خودتان اقدام به نصب نکنید.

اگر پارکت چوبی مهندسی شده را بدون فینیش خریداری کرید یا باید خودتان اقدام به فینیش کنید یا کسی را برای این کار استخدام کنید. اگر خودتان این کار را انجام دادید حتماً مطمئن شوید که منجر به لغو گارانتی نمی­شود. اگر شما هیچ تجربه­ ای در نصب ندارید ارزش خطر کردن ندارد که خودتان نصب را انجام دهید.

صرف نظر از اینکه شما چه روشی را که برای نصب انتخاب می­کنید، اکثر تولید کنندگان قویاً تاکید می­کنند که محصولات تا هنگام نصب برای تبادل رطوبت در کارخانه باز بماند. محموله باید در شرایط عادی در دمای بین 20 تا 5/25 درجه و رطوبت نسبی 30-50 درصد برای 3-4 روز نگهداری شود تا قبل از نصب با شرایط آب هوایی مانوس شود.

برای اینکه بدانید چه مقدار پارکت چوبی مهندسی شده نیاز دارید نیاز است مساحت کفتان را با ضریبی برای پرتی در نظر بگیرید. این ضریب برای تایلهای مستطیلی 5 تا 7 درصد است. برای تایلهای غیر مستطیلی حدود 15 درصد برای پرتی بایست در نظر بگیرید. نکته قابل توجه اینجاست که با توجه به اینکه مورفلور بر اساس پلان شما دیزاین میکند، لااقل با خرید پارکت های منحنی مورفلور شما هیچ درصد پرتی ندارید. همان مقدار که میخرید در کف محلتان نصب میشود.

در کل سه روش برای نصب پارکت­های چوبی مهندسی شده به کار برده می­شود:

 • میخی (stapled)،
 • چسبی (glued)
 • شناور (floating)

 راحت ترین روش برای نصب، روش شناور است که مستقیماً بر روی کف از قبل آماده شده نصب می­شود، مانند کف سیمانی. نام روش شناور در نصب پارکت مهندسی شده از این لحاظ است که در این روش چسب یا هیچ یراقی در نصب مصرف نمیشود. این روش برای مکانهای با رطوبت بالا توصیه میشود. پارکتهای مورفلور با روش چسبی نصب میشوند.

روشها و مراحل نصب پارکت شاید کمی با هم متفاوت باشند ولی مراحل استاندارد آن عبارت­اند از:

 1. زیر کار را آماده کنید.

به این معنا که ابتدا کف را به دقت بررسی کنید. تمامی زوائد مربوط به سیستمهای حرارتی و تهویه بایست حذف شوند.

 1. زیر کار فعلی را سفت کنید.

در صورتیکه زیر کار قبلی چوبی است، مثلا روی یک کفپوش چوبی قدیمی میخواهید کارتان را اجراء کنید، تایل ها یا چوب های شل را محکم کنید.

 1. سطح را از لحاظ همواری یکنواخت بررسی کنید.
 2. زیر درب ها را در صورت نیاز ببرید.
 3. کاملا زیر کار را تمیز کنید.
 4. برای نصب از یک گوشه آغاز کنید و در راستای بلندتری دیوار ادامه دهید.
 5. برای نصب تایل در کنار یک دیوار، از یک لقمه (Spacer) به ضخامت 12 میل، جهت ایجاد فاصله پارکت تا دیوار استفاده کنید. این باعث میشود پارکت با تغییرات رطوبت ورم نکند. ضمنا یادتان باشد سمت شیار دار تایل بایست به سمت لقمه باشد.
 6. تایلهای نهایی نیز بایست با فاصله بیشتر از 12 میل نسبت به دیوار نصب شوند.
 7. در صورت استفاده از روش میخی حدود هر 20 سانت بایست میخ بزنید 

برچسب ها : نصب پارکت، پارکت مهندسی، پارکت منحنی، پارکت لوکس، نحوه نصب پارکت چوبی