واژه نامه کفپوش لمینت از A تا H

در کنار مقالات ترجمه یا نوشته شده آکادمی مورفلور، تیم تحقیق و توسعه شرکت، تلاش به جمع آوری لغات عمومی و تخصصی در حوزه پارکت و لمینت کرده است. این پروژه در راستای تسهیل مطالعه و یکسان سازی ترجمه برای مخاطبان فارسی زبان صورت گرفته است. در اینجا یک واژه نامه جامع، برای متداول ترین اصطلاحات کفپوش لمینت ارائه شده است.

 

A

Above Grade – بالای صفر

هر سطحی که بالاتر از سطح زمین باشد، به عنوان مثال یک اتاق خواب طبقه دوم.

AC Rating/ AC Wear Layer – درجه AC

عدد AC در لمینت نشانگر میزان مقاومت لمینت در برابر سایش و خراش است. هر چه این عدد بیشتر باشد، لمینت از مقاومت بالاتری برخوردار است.

Acclimation – سازگاری

به سازگاری پارکت چوبی از نظر رطوبت محیطی که در آن است، سازگاری گویند.

Aluminum Oxide اکسید آلومینیوم

برای افزایش مقاومت سایشی پارکت، به لایه محافظ اورتان اضافه میشود. معمولا اکسید آلومینیوم در پارکتهای چوبی با گرید بالاتر استفاده میشود.

 

B

 

Below Grade – زیر صفر

هر سطحی که زیر سطح همکف باشد، به عنوان مثال زیرزمین یا گاراژ.

Beveled Edge – لبه ابزار خورده

به تایلهای پارکتی گویند که لبه های  آن معمولا بصورت V-شکل ابزار خورده است. لبه ابزار خورده مقابل لبه قائم(Squared Edge) است. امروزه با فینیشهایی مانند اورتان، میتوان این لبه های  کنار یکدیگر را کاملاً عایق کرد و تمیز کردن این پارکتها را آسان کرد.

 

لمینت

لبه ابزار خورده

 

Buckle قلاب کردن

وقتی رطوبت زیاد است، چوب منبسط میشود و شکافها از بین میروند. در شرایط رطوبت بیش از حد، چوب ممکن است کاس شود، یا اصطلاحا قلاب کند.

 

C

 

Cleaning and care  نظافت و مراقبت

سطح عایق شده لمینت باعث میشود تا کف به سرعت تمیز شود. فقط جاروبرقی بکشید و گهگاه آنرا تمیز کنید؛ کار تمام شد!

Cigarette burn resistance  مقاومت در برابر سوختگی سیگار

سیگاری که در حال سوختن است و به کفپوش لمینت میافتد و برای چند ثانیه به سوختن ادامه میدهد، کوچکترین اثری بر روی لمینت ایجاد نمیکند و باعث تغییر رنگ آن نمیشود. سوختگی سیگار تأثیر منفی روی سایر سطوح کفپوش مانند فرش یا وینیل خواهد داشت.

Construction of laminate flooring ساخت کفپوش لمینت

لمینت  با استفاده از سه لایه اصلی ساخته میشوند: لایه دکوراتیو، لایه مرکزی و لایه پشتی. این لایه ها  با استفاده از یک فرآیند پرس به هم فشرده میشوند. هرچه فشار استفاده شده بیشتر باشد، دوام لمینت نیز بیشتر خواهد بود و دارای درجه AC بالاتری خواهد بود.

Core لایه مرکزی

لایه مرکزی در یک کفپوش لمینت که از MDF یا HDF ساخته میشود. لایه دکوراتیو در بالا و لایه پشتی  در پایین به لایه مرکزی پرس میشوند.

 

D

 

Décor  دکور

ظاهر سطح کفپوش لمینت را توصیف میکند. با استفاده از تکنیکهای عکاسی میتوان هر نقشی را تولید کرد و آن را روی کاغذ به اصطلاح دکوراتیو چاپ کند. البته دکورها را میتوان مستقیماً روی لایه مرکزی چاپ کرد. طیف وسیعی از دکور نمای چوب و سنگ وجود دارد.

Décor Layer لایه دکوراسیون

لایه دکوراتیو لایه سطحی کفپوش لمینت است که زیبایی و ظرافت پارکت تمام چوب یا کاشی را به آن میبخشد. این لایه به سادگی یک عکس با کیفیت بالا از یک نوع چوب خاص است که برای دوام با یک پوشش خاص، عایق شده است.

Digital Printing چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال فرایندی است که در آن تصویر دکور مستقیماً از رایانه به دستگاه چاپ منتقل میشود.

Dimensional Stabilityثبات اندازه ای

توانایی پارکت چوبی برای حفظ ابعاد خود در طول عمر خود شامل جلوگیری از تاب خوردن، تورم و انقباض در مقابل رطوبت و تغییر دما. ثبات اندازه ای بالا به این معنی است که کفپوش به دلیل تغییرات محیطی، تاب قابل توجهی نمی خورد، کوچک نمیشود و یا منبسط نمیشود.

Disposal دورریز

منظور باقی مانده لمینت است که آنرا میتوان همراه با زباله های معمولی خانگی دفع کرد.

Distressed Look ظاهر خشدار

اصطلاحی برای طراحی که بیانگر ظاهر خشدار است.

DIY / Do-It-Yourself خودت انجامش بده

DIY مخفف کلمه “خودت انجامش بده”است. اشاره به پروژه هایی است که بدون نیاز به فردحرفه ای نصب میشوند. سطح DIY از آسان تا دشوار است. سطح پیشرفته تر به ابزارهای پیچیده تر و تجربه پروژه DIY بیشتری نیاز دارد.

DPL (Direct Pressure Laminate) لمینیت فشار مستقیم

مخفف لمینیت فشار مستقیم. این فرایندی است که در آن لایه دکوراتیو و لایه تثبیت کننده بر روی لایه مرکزی فشرده میشوند.

Drum sound / footstep sound صدای طبل / صدای قدم

بین صدای طبل و صدای قدم تمایز وجود دارد. صدای طبل سر و صدایی است که هنگام راه رفتن روی کفپوش لمینت در اتاق تولید میشود. صدای پا صدای تولید شده هنگام راه رفتن روی کفپوش لمینت در طبقه پایین است. با استفاده از مشخصات لمینت میتوان صدای قدم و صدای طبل را کاهش یا تغییر داد.

Durabilityماندگاری

توانایی گونه های چوبی یا فینیش استفاده شده در پارکت در قبال شرایط یا عوامل مخربی که در استفاده واقعی با آنها تماس میگیرد. پارکت با ماندگاری بالا، بدون تغییر قابل توجه در ظاهر خواهد بود.

 

E

 

Edge Gaps فاصله لبه

فاصله تا دیوار که باید هنگام اجرای پارکت چوبی رعایت شود. غاصله لبه برای اطمینان از انقباض یا استخراج تایلهای کف، در هنگام وقوع تغییرات دمایی و رطوبی است. فاصله تا دیوار باید حداقل 8 میلیمتر باشد که برای تمامی موارد اتصال مانند لوله های گرمایش، قاب دربها، یا ستونها و غیره بایست رعایت شود.

 Environmental دوستدار محیط زیست

کفپوش لمینت سازگار با محیط زیست و قابل استفاده مجدد است. نصب آن آسان است و میتوان آن را دوباره نصب کرد. این باعث میشود کفپوش لمینت به یک ماده کاملاً قابل استفاده مجدد تبدیل شود. اگر به دلایلی کفپوش لمینت شما تا حدی خراب شده است، میتوانید تایلهای لمینت خوب را به جای دور انداختن دوباره استفاده کنید.

  Embossed-In-Register بافتدار

یک فرایند ساخت که با برجسته سازی طرح چاپ شده، عمق، بافت و ظاهر واقعی به آن میدهد.

Emission Classification کلاس انتشار

اصطلاحی که اغلب در اطلاعات محصول استفاده میشود.کلاس انتشار E1 به این معنی است که حد انتشار فرمالدئید که طبق قانون 0.1 ppm تعیین شده است، 0.12میلی گرم در متر مکعب هوا است.

 Euro Standard استاندارد یورو

استاندارد یورو برای کفپوش لمینت EN13329 به طور سیستماتیک تمام معیارهایی را که برای یک کف با کیفیت بالا و روشهای آزمون مربوطه اعمال میشود را شامل میشود. این موارد به مصرف کنندگان این امکان را میدهد تا کالای با کیفیت را تشخیص دهند و محصول مناسبی را برای کاربرد خود انتخاب کنند.

Expansion Gap شکاف انبساط

مساحت محیط باقیمانده جهت محاسبه انبساط.

 

F

 

Floating Floor   کف شناوری

روش نصب که در آن تایلهای جداگانه به همدیگر، بدون اینکه مستقیم به کف زیرین متصل شوند، چسبانیده شده و یا کلیک شده اند. این روش نصب که نیازی به میخ یا چسباندن به کف ندارد را میتوان روی اکثر زیرکارها از جمله بتن، سرامیک، وینیل، چوب و حتی برخی از فرشهای داخلی و خارجی نصب کرد.

Floor Protectors     محافظ کف

انواع مختلفی از  پد نمدی برای محافظت از کف در برابر سایش و خراش مبلمان.

FSC  FSC

شورای نظارت بر جنگل یک سازمان مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است که برای ارتقاء مدیریت مسئول جنگلهای جهان تأسیس شده است.

 

G

 

Gloss Levelسطح براقیت

اشاره به بازتاب حاصل از فینیش است.

Gradeگرید

اشاره به شکل ظاهری چوبی دارد که برای ایجاد پارکت استفاده میشود. معمولاً بر اساس تعداد گره های قابل مشاهده و رگههای معدنی تعریف  میشود.

Grainدانه

به نوع قرارگیری الیاف در چوب پارکت اشاره دارد. الگویی که در پارکت مشاهده میشود را دانه ها مشخص می کنند.

 

لمینت

بافت چوب

 

H

 

 Hand Scrapedسختچوب ساب زده شده

از نظر تاریخی، کفها با دست در سایت پروژه ساب زده میشدند تا پارکت صاف شود. تراشیدن بصورت دستی، امروزه معمولاً در کارخانه انجام میشود تا به کف جلوه ای آنتیک و باتجمل بدهد. طبیعتا هیچ دو کف ساب زده شده، یکسان به نظر نمیرسند.

Heated Floorsکفهای گرم شده

طبق اطلاعات برخی سازندگان، از کفپوش لمینت آنها میتوان در کفهای حاوی گرمایش از کف استفاده کرد.

HDF) High-density Fiberboard)فیبر با چگالی بالا  (HDF)

متریالی است که در لایه مرکزی تایل پارکت مهندسی شده نیز استفاده میشود. ثبات اندازه ای بیشتری در مقایسه با پارکت مهندسی شده تولید شده با لایه مرکزی چندلایی دارد. این ماده از طریق فشرده سازی الیاف تراشه های چوب یا چسب در دمای بالا ساخته میشود.

HPL (High Pressure Laminate) – HPL (لمینت فشار بالا)

مخفف لمینیت با پرس قوی. این روندی است که در آن ابتدا کاغذهای دکوراتیو و روکش با کاغذهای مخصوص کرافت فشار داده میشوند. در مرحله دوم است که این لمینت به اصطلاح فشار بالا به لایه مرکزی چسبانیده میشود.

برچسب ها: لمینیت، پارکت، کفپوش، عدد AC، ساخت لمینت، مقاومت لمینت، نصب لمینت، نظافت لمینت، نصب لمینت، آسیب لمینت، تاریخچه لمینت، لایه لمینت