واژه نامه کفپوش لمینت از I تا Z

در کنار مقالات ترجمه یا نوشته شده آکادمی مورفلور، تیم تحقیق و توسعه شرکت، تلاش به جمع آوری لغات عمومی و تخصصی در حوزه پارکت و لمینت کرده است. این پروژه در راستای تسهیل مطالعه و یکسان سازی ترجمه برای مخاطبان فارسی زبان صورت گرفته است. در اینجا یک واژه نامه جامع، برای متداول ترین اصطلاحات کفپوش لمینت ارائه شده است.

 

I

 

Impact Resistanceمقاومت در برابر ضربه

مقاومت در برابر شکستگی یا آسیب دیدن یک کفپوش در برابر یک شی در حال سقوط، مقاومت آن پارکت در برابر ضربه نامیده میشود.

Installation Methodsروشهای نصب

اشاره به روشهای نصب پارکت چوبی دارد. روشهای مختلف عبارتند از: میخی، چسبی، منگنه ای و شناوری.

 

L

 

Laminate–  لمینت

لمینت معمولاً برای ارجاع به کفپوش لمینت استفاده میشود.

Layers  لایه ها

کفپوش لمینت محصولی بر پایه چوب است که با ترکیب چند لایه اساسی و عایق کردن آنها به هم ساخته میشود. کفپوش لمینت با ترکیب لایه ها با استفاده از پرس و درجه حرارت بسیار بالا ایجاد میشود؛ ایجاد DPL (لمینیت با پرس مستقیم) یا HPL (کفپوش لمینیت با پرس بالا).

Load Class   کلاس بار

کلاس کیفیت مطابق با استاندارد یورو EN 13329، که مشخص میکند لمینت برای چه مکانی میتواند استفاده شود. این استاندارد بین “خانگی” و “تجاری” تفاوت قائل میشود و به استفاده متوسط ​​، طبیعی و سنگین تقسیم میشود.از نمادهای مختلف کلاس بار روی بسته بندی محصول استفاده میشود.

 

M

 

Medium-Density Fiberboard (MDF)تخته فیبر با تراکم متوسط ​​(MDF)

یکی از مشتقات چوبی است که با تجزیه و تصفیه ضایعات باقیمانده محصولات چوبی سخت یا نرم به الیاف چوب، اغلب در یک دستگاه دفیبراتور و ترکیب آن با چسب رزین بدست میآید. تشکیل پانلهای MDF با اعمال دما و پرس بالا. بدست میآید. به طور کلی MDF از چندلایی بیشتر متراکم است.

 

لمینت

ام دی اف

 

Micro-Bevel Edges

به لبه ابزار خورده اما دارای شیار کم عمق v- شکل گفته میشود.

 

 O

 

Overlayلایه بالایی

نام بالاترین لایه لمینت است که روکش آن از رزین ملامین تشکیل شده است.  لایه بالایی دوام خوبی به کف میدهد و از لایه دکوراتیو  زیرین محافظت میکند.

 

Q

 

Quality / Quality Tests تستهای کیفیت / کیفیت

 

R

 

Radiant Heating گرمایش تابشی

سیستم حرارتی که برای گرم شدن در زیر کف نصب شده است. به طور معمول در زیر کفهای سنگی و سرامیکی استفاده میشود، اما میتواند با کفپوش لمینت هم استفاده شود.

Rate of Abrasion / Abrasion Class میزان سایش / کلاس سایش

میزان سایش رقمی است که برای بیان مقاومت در برابر سایش کف لمینت استفاده میشود. این تست در آزمایشات Taber مشخص میشود و طبق استاندارد Euro13329 در کلاسهای مختلف سایش تعریف میشود. کلاس سایش یک المان مهم در تعریف کلاسهای بار است که محل استفاده از کف لمینت را مشخص میکند. مقاومت در برابر سایش یکی از عوامل مهمی است که برای ارزیابی کیفیت استفاده میشود.

Reclaimed Wood چوب اصلاح شده

چوبی که از یک ساختمان یا سازه قدیمی یا از دریاچه یا رودخانه جمع آوری شده و برای استفاده در پروژه دیگری بازتولید میشود.

Repairs تعمیرات

عناصر کف که به شدت آسیب دیده اند را میتوان توسط یک متخصص جایگزین کرد به طوری قسمتهای آسیب دیده دقیقاً مانند بقیه کف شود. کیتهای تعمیراتی برای ترمیم مناطق کوچک آسیب دیده در دسترس هستند.

Resistance to Cigarette Burns مقاومت در برابر سوختگی سیگار

سیگاری که در حال سوختن است و به کفپوش لمینت میافتد و برای چند ثانیه به سوختن ادامه میدهد، کوچکترین اثری بر روی لمینت ایجاد نمیکند و باعث تغییر رنگ آن نمیشود. سوختگی سیگار تأثیر منفی روی سایر سطوح کفپوش مانند فرش یا وینیل خواهد داشت. به لطف سطح عایق در برابر دمای بالا از پوشش رزین ملامین، سیگارهای روشن یا دور ریخته شده نمیتوانند به کف لمینت آسیب زنند.

Resistance to Impact مقاومت در برابر ضربه

نحوه واکنش کف لمینت به ضربه را نشان میدهد. به عنوان مثال اگر جسم سنگینی روی آن انداخته شود. مقاومت یک کف در برابر ضربه در یک آزمایش با استفاده از یک توپ در حال سقوط مشخص میشود.

Resistance to Scratches مقاومت در برابر خراش

نشان میدهد که کف لمینت تحت تأثیر خراشیدگی چه رفتاری دارد. یک کف با مقاومت خوب در برابر خراش از کیفیت بالایی برخوردار است. این مقاومت با کشیدن یک نقطه الماس بر روی منطقه آزمایش مشخص میشود.

 

S

 

Scratch Resistance مقاومت در برابر خراش

بدون ترس از خراشیدن میتوانید روی کف لمینت راه بروید. کفشهای پاشنه بلند و صندلیهای اداری چرخدار مشکلی ایجاد نمیکنند. قرار دادن لنتهای نمدی یا کلاهکهای پلاستیکی در زیر پایه های صندلی یا پایه های مبلمان برای ممانعت از خراش کاراست. همچنین باید از ریختن ماسه یا سنگریزه روی لمینت خودداری کنید. این کار را میتوان با قرار دادن یک حصیر در کنار درب یا ایجاد فضایی که افراد بتوانند کفشهای خود را تمیز کنند، انجام دهید. در مقایسه با پارکت چوبی یا فرش، کفپوش لمینت برای حیوانات خانگی گزینه بسیار مناسبی جهت مقاومت در برابر سایش است.

Skirting Boards تایلهای انتهایی

تایلهای انتهایی، تایلهای لمینتی هستند که به دیوار میرسند.

Square Edgeلبه قائم

هنگامیکه لبه های تایلهای لمینت به طور گونیا (بدون ابزار) به هم میرسند و یک سطح صاف و یکدست ایجاد میکنند.

Stabilizing Layer لایه تثبیت کننده

لایه آغشته شده در زیر لایه مرکزی است. این لایه کمک میکند تا کف مقاومت بیشتری داشته باشد.

Stain Resistance – مقاومت رنگی

میزان مقاومت ماده در برابر تغییر رنگ دائمیناشی از قرار گرفتن در معرض وسایل خانه، به ویژه مایعات مقاومت رنگی نامیده میشود.

Structure ساختار

کفهای لمینت دارای ساختار سه لایه هستند: 1. کاغذ دکوراتیو  + روکش 2. لایه مرکزی 3. لایه تثبیت کننده. لایه دکوراتیو، لایه پوشش دهنده و تثبیت کننده با رزینهای خاص سازگار با محیط زیست آغشته میشوند. فشار زیادی برای پرس کردن آنها به لایه مرکزی وارد میشود.

Subfloor زیر کار

یک سطح پشتیبانی در زیر کف، مانند تخته سه لا یا بتن.

Swelling Behavior رفتار متورم

لمینت به رطوبت حساس است. بنابراین آب ریخته شده باید بلافاصله جمع شود. با این وجود میتوان لبه های تایلها را هنگام چیدن کف با چسب مخصوص محافظت کرد. حتی لمینتهای خاصی با لایه های مرکزی فرآوری شده ای وجود دارند که میتوان آنها را در سرویسهای بهداشتی و سونا بدون نگرانی استفاده کرد.

 

T

 

 Taber Test تست تابر

فرایند کلاسیک برای تشخیص میزان سایش لمینت . این فرایند حاصل از آزمایش شیئ مورد نظر در زیر دو چرخ همراه با سنباده است. سرعت چرخش، نوع و جایگزینی کاغذ سنباده معین است. تعداد چرخشها تا یک نقطه خاص، میزان سایش را تعیین میکند. تست تابر کلاسهای سایش را تعیین میکند.

 Texture بافت

کفپوش لمینت میتواند با طرحها و بافتهای مختلف ارائه شود. برخی از افراد ممکن است در هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای خود، بافت را در نظر بگیرند. برخی از بافتها ممکن است ظریف و نرم باشند، در حالی که بعضی از آنها برجستگی بیشتری  دارند. متداول ترین بافتهایی که در کفپوش لمینت خواهید یافت عبارتند از: صاف، خراشیده، برس شده.

Tongue and Groove – زبانه و کام

اتصال دو تایل پارکت چوبی که یکی در لبه آن زبانه دارد و لبه تایل مجاور دارای کام (مادگی) است.

 

لمینت

اتصال کام و زبانه

 

U

 

 UV Resistance مقاومت در برابر UV

کفهای لمینت در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند و حتی پس از سالها قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید کمرنگ نمیشوند. به این خصوصیت مقاومت در برابر UVگفته میشود.

 Underlayment زیرسازی

زیر سازی هنگام نصب کفپوش لمینت ضروری است. بسته به نوع کف، لازم است زیرسازی مناسب اجراء کنید. لایه زیرین نقشهای مهم و متعددی را ایفا میکند. یک نقش اساسی این است که لمینت قادر به شناور شدن (نصب شناوری) است. این امر همچنین نقائص جزئی کف را میپوشاند و باعث کاهش سر و صدا میشود. نوع زیر سازی تعیین میکند که به چه ضخامت و نوعی از لایه زیرین نیاز است.

 Underfloor Heating گرمایش از کف

در بیشتر موارد میتوان از کفپوش لمینت با گرمایش از کف استفاده کرد. سازنده اعلام خواهد کرد که آیا میتوان لمینت را روی سیستمهای گرمایش از کف قرار داد یا نه.

 

W

 

 White–Wash وایت واش

اصطلاحی است برای رنگ سفید. با کمی تغییر کوچک. انتخاب وایت واش روش ساده ای برای ایجاد احساس ساحلی به فضای شما است.

 

V

 VOC VOC

 VOCمخفف ترکیبات آلی فرار است. VOC شامل آلکانها / آلکنها، ترکیبات معطر، ترپنها، استرها، آلدهیدها، کتونها و هیدروکربنهایهالوژنه هستند.

 

برچسب ها: پارکت، کفپوش، عدد AC، ساخت لمینت، مقاومت لمینت، نظافت لمینت، نصب لمینت، آسیب لمینت، تست تابر، زیرسازی لمینت، وایت واش