بلوط سفید یا بلوط قرمز

وقتی نوبت به انتخاب پارکت چوبی میرسد، بسیاری از افراد بلافاصله به فکر پارکت بلوط میافتند. قطعاً بلوط گزینه خوبی است زیرا یکی از بادوامترین انواع چوب و نیز در دسترس است. بلوط با نصب و فینیش مناسب، کفپوش زیبایی را برای ساختمان فراهم میکند که میتواند بیش از صد سال دوام داشته باشد. به علاوه اینکه بلوط با محیط زیست سازگار است زیرا دارای اثر کربن بسیار کمتری نسبت به چوبهای دیگر دارد.

ولی آنچه غالباً درباره پارکت بلوط نمیدانند این است که در واقع دو نوع بلوط وجود دارد: سفید و قرمز. در حالی که اکثر مردم ناخودآگاه بلوط سفید را انتخاب میکنند، ارزش دارد که بلوط قرمز را هم مد نظر داشته باشید، که خیلی از اوقات گزینه مقرون به صرفه تر و جذابتری است.

 

پارکت بلوط

بلوط سفید یا بلوط قرمز

رنگ 

بارزترین تفاوت بین دو نوع پارکت بلوط، رنگ آنهاست. نام بلوط سفید ممکن است شما را به فکر بیندازد که رنگ این کفپوش ملایمتر است، اما در واقع عکس این قضیه است. پارکت بلوط سفید در واقع قهوه ای مایل به زرد است که باعث میشود تیره تر از پارکت بلوط قرمز باشد. بلوط قرمز دارای تُن صورتی و قرمز است.

با وجود تفاوت اولیه آنها در رنگ، اگر آنها را رنگ کنید این اختلاف کم میشود. در واقع، با هر لکه تیره تر از قهوه ای متوسط، تفاوت تقریباً غیر قابل تشخیص میشود. این امر می تواند فاکتور مهمی باشد وقتی قیمت گذاری کلی را در نظر میگیرید، زیرا نیازی به پرداخت مبلغ اضافی برای بلوط سفید نیست وقتی به راحتی می توانید با پارکت بلوط قرمز همان اثر را با هزینه کمتر دریافت کنید.

 

الگوی دانه

عامل دیگری که به وضوح دو پارکت را از هم متمایز میکند، الگوی دانه چوب است. در حالی که هر دو به وضوح بلوط هستند، اما تفاوت مشخصی بین شکل بلوط سفید و بلوط قرمز بر اساس دانه وجود دارد. بلوط قرمز دارای دانه متنوعتر یا “وحشی” است، با بسیاری از چرخشها و پیچ و خَمها. همچنین دارای خطوط دانه ای وسیعتری است که از نظر ظاهری گاهی موج دار یا زیگزاگ هستند. از طرف دیگر، بلوط سفید دارای خطوط دانه ای کوچکتر و تنگتری است که باعث میشود بسیار صاف و یکدست به نظر برسد. همچنین، لازم به یادآوری است که چون بلوط قرمز چوب سبکتری نسبت به بلوط سفید است، الگوی طبیعی دانه در بلوط قرمز تمایل به دیده شدن دارد. بلوط سفید ممکن است با دانه های یکنواخت، پارکت محکمتر و بادوامتری به نظر برسد، اما اجازه ندهید این چرخشها شما را فریب دهند. بلوط قرمز به همان اندازه با دوام و محکم است.

 

سختی

دوام هر پارکتی به سختی کلی چوبش بستگی دارد. طبق مقیاس جانکا، بلوط سفید با رتبه1360 در مقایسه با بلوط قرمز با رتبه 1290 کمی سختتر است. به دلیل این تفاوت، بلوط سفید بیشتر برای کاربردهای بیرونی مورد استفاده قرار میگیرد زیرا میتواند در مقابل تغییرات فصلی کمی بهتر مقاومت کند، اما بلوط قرمز هنوز کاملاً بادوام قلمداد میشود و در واقع رفتار فصلی مشابهی دارد.

اگر پارکت را در محیطی نصب میکنید که از قبل دارای اجزای چوبی در ساختمانش دارد، مثل پله ها و نرده ها، محصولی لازم دارید که با اجزای چوبی ساختمان مطابقت داشته باشد تا تمام چوبهای داخلی بنا ظاهری یکپارچه داشته باشند.

لازم به یادآوری است که بلوط قرمز بسیار بیشتر برای سطوحی مانند پله ها و دستگیره ها استفاده میشود بنابراین اگر میخواهید پارکت با اجزای چوبی هماهنگ باشند، احتمالاً بلوط قرمز گزینه بهتری است. همچنین اگر پله های چوبی جدیدی به خانه خود اضافه میکنید، بهتر است بلوط قرمز را انتخاب کنید زیرا هزینه کمتری دارد.

 

مقاومت آب

هنگام نصب پارکت چوبی در خانه، احتمال آسیب آب همیشه نگران کننده است. بلوط سفید به عنوان یک چوب دانه بسته (closed grain wood) مقاومت بیشتری در برابر آسیب آب دارد، به همین دلیل اغلب از آن برای چوب قایق استفاده میشود. همچنین ممکن است انتخاب بهتری برای مناطقی از خانه شما باشد که ممکن است بیشتر در معرض محیط طبیعی قرار بگیرند.

 

ماندگاری

وقتی پارکت انتخاب میکنید دوام یک عامل حیاتی است که بلوط سفید این مزیت را نسبت به سایرین دارد. البته بلوط قرمز بهتر از سفید دندانه شدن را پوشش میدهد، بلوط سفید نسبت به دندانه شدن و آسیب در اثر ضربه حساستر است. با این حال، این در مورد خراشها اعمال نمیشود زیرا مقاومت چوب در برابر خراش با فینیش و کیفیت آن تعیین میشود. از طرف دیگر بلوط سفید نسبت به قرمز سختتر و در برابر دندانه شدن مقاومتر است. هر دو نوع کاملاً محکم هستند و اگر از آنها مراقبت شود تا سالهای سال دوام میاورند.

 

بیشتر بخوانید

 

مقاومت در برابر پوسیدگی

بلوط سفید در برابر پوسیدگی مقاومتتر است، به همین دلیل میتوان از آن برای مبلمان فضای باز در خارج استفاده کرد. بلوط قرمز فقط برای کفپوش و مبلمان داخلی مناسب است.

 

قیمت پارکت بلوط

البته هر زمان که برای کفپوش، پارکت چوبی را در نظر بگیرید، هزینه عامل مهمی خواهد بود. اگرچه قیمت پارکت بسته به عرض و درجه بندی آن نوسان دارد، اما به طور کلی معمولاً بلوط سفید کمی گرانتر است. از آنجا که درختان بلوط قرمز به وفور یافت میشوند، قیمت پارکت بلوط قرمز مقرون به صرفه تر است، بنابراین بلوط قرمز ارزش انتخاب دارد.

 

بلوط سفید در مقابل بلوط قرمز حرف آخر

در حالی که هر دو نوع بلوط ماندگاری و زیبایی دوچندان به خانه شما میبخشند، ارزش دارد که وقت بگذارید و بررسی کنید که برای استفاده شما بلوط قرمز گزینه بهتری است یا بلوط سفید.

گرچه ممکن است به نظر بیاید که بلوط سفید ظاهر جذابتری ارائه میدهد، اما در ظاهر تفاوتشان بسیار کمتر از آن است که فکر میکنید، مخصوصاً با استفاده از رنگهای تیره. با درنظر داشتن این موضوع درباره بلوط قرمز یعنی دسترسی بهتر و هزینه کمتر آن،  واقعاً گزینه منطقی تری است. البته که تصمیم نهایی با شماست، اما قبل از هزینه کردن برای پارکت چوبی تمام گزینه های خود را در نظر بگیرید و انتخابی را انجام دهید که در خانه شما بهترین عملکرد را داشته باشد و برای سالهای سال کف زیبایی به شما بدهد.

 

پارکت بلوط

بلوط سفید و بلوط قرمز

 

تست دانه

اگر مقدور است یک نمونه برش خورده از بلوط را که دانه انتهایی را نشان دهد، با دقت منافذ چوب را از نزدیک بررسی کنید. (حتماً اول هرگونه گرد و غباری را از دانه انتهایی پاک کنید.) در بلوط قرمز منافذ باز است. در حالی که با بلوط سفید ، منافذ با تایلوس پر میشوند، (تایلوس برجستگیهای حاصل از رگه های آوند چوبی درخت است.) این تایلوسها باعث مقاومت بیشتر در برابر پوسیدگی بلوط سفید میشوند. اما توجه داشته باشید که آزمایش دانه انتهایی فقط در صورت داشتن قسمت قلب چوب (بخش مرکزی و سخت الوار) میسراست. زیرا منافذ موجود در نرمچوب (بخش نرم و زنده پوست درخت) در بلوط قرمز و بلوط سفید باز هستند.

برچسب ها: پارکت بلوط سفید، پارکت بلوط قرمز، بلوط سفید، بلوط قرمز، تایلوس، الگوی دانه، مقیاس جانکا، چوب قایق، قیمت پارکت