پارکت چیست؟ به کفپوشی که از جنس چوب باشد، پارکت نامیده می شود. این مدل کفپوش برای فضای بسته و باز می تواند استفاده شود. پارکت از چوب های با قطعات کوچک ساخته می شود و برای اینکه این قطعات چوب با کمترین درز و بیشترین دقت در کنار هم قرار بگیرند روی قطعات چوب(پارکت) شیار ایجاد می شود به این صورت چوب ها در کنار هم قرار می گیرند و این شیار ها به صورت نر و ماده در یکدیگر نصب می شوند.

1- طول عمر پارکت

برای اینکه عمر کفپوش بالا رود چوب ها با فرایندی ضد آب می شوند تا عمر پارکت بیشتر شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی عمر پارکت را تا بیشتر از سی سال هم گارانتی می کنند. البته امروزه کف پوش از جنس های مختلفی مثل ام دی اف و پی سی هم ساخته می شود که که فقط در ظاهر کمی شبیه پارکت می باشد اما مزایای چوب را ندارد.

 

2- پارکت MDF و مشخصات آن

وقتی کفپوش از جنس ام دی اف باشد یعنی اینکه ابتدا با براده های چوب و نوعی چسب خمیری درست می شود و پس از پخت در کوره به ام دی اف خام تبدیل می شود سپس روکشی از جنس پی وی سی و دیگر پلاستیکها روی این ام دی اف کشیده می شود. در اصل وقتی کفپوش از جنس ام دی اف باشد سطح تماس ساکنین آن فضا با این مدل کفپوش چیزی جز مواد نفتی نیست و تفاوتی با پی وی سی ندارد.

 

3- پارکت PVC و مزایا و معایب 

پارکت پی وی سی همانطور که از اسمش پیداست از مواد نفتی و پلاستیک ساخته می شود ضخامت بسیار کمی دارد و به همزمان هم در دیوار و هم در کف می توانیم از آن استفاده کنیم. از مزایای آن شاید بتوان تنها به تنوع رنگ و سهولت ساخت اشاره کنیم چرا با افزایش بهای نفت در دنیا دیگر مواد ساخته شده از مشتقات نفت خیلی ارزان نیست.پارکت چیست؟

 

 

البته  پارکت MDF و  PVC هم کاربرد خودش را دارد مثلا در مواردی که در مدت زمان کوتاه نیاز به کفپوش داریم می توانیم از این دو مدل  استفاده کنیم مثل غرفه های نمایشگاهی. چرا که بهترین راهکار برای اینچنین فضاهایی کفپوش پی وی سی و  ام دی اف می باشد و مزایایی دارد که آنها را نام می بریم:

 

ارزان بودن

سهولت نصب

تنوع رنگ

امکان استفاده مجدد

ضد آب بودن کامل

حمل و نقل آسان

سبک بودن

امکان استفاده پارکت در کف و دیوار

 

پارکت از جنس چوب عموما در فضایی که استفاده می شود که برای مدت طولانی استفاده شود چرا حس چوب در معماری یک خانه بسیار اهمیت دارد همچنین  چوب عاری از موادی مثل پی وی سی و …. می باشد که این موضوع برای افرادی که برای سلامتی خود اهمیت قائل هستند بسیار مهم است. تحقیقات پزشکان نشان داده که هرچه کودکان کمتر با مواد پلاستیکی در تماس باشند در بزرگسالی بسیار کمتر دچار بیماری می شوند.

 

4- پارکت چوب و مزایای آن

چوب همیشه زنده است و نسبت به آب و هوای اطراف خود واکنش نشاد می دهد پارکت چوبی هم تابع قوانین چوب هست و نسبت به رطوبت و دمای اطراف خود واکنش نشان می دهد برای اینکه از پیچش، خمش و یا تابیدگی چوب جلوگیری کنیم ابتدا می بایست چوب را در قطعات کوچک برش دهیم سپس طی چند فرایند چوب را ضد آب می کنند. البته نه فقط پارکت چوبی بلکه برای ساخت تمام مصنوعات چوبی می بایست چند فرآیند بر روی چوب خام انجام می شود که در مقالات بعدی به صورت کامل به آن می پردازیم.