5 مشکل کفپوش لمینت و راه حل آن

با خرید هر محصول کفپوش، به مرور زمان با چالشهایی روبرو خواهید شد. کفپوشهای لمینت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی از این چالشها چشمگیر و برخی جزئی هستند. خوشبختانه، با هر خرابی لمینت که ممکن است پیش بیاید، یک راه حل ساده نیز وجود دارد. بیایید نگاهی به برخی از رایج ترین مشکلات لمینت و چگونگی رفع آنها را بررسی کنیم.

سطوح لمینت لغزنده

سطوح صاف و لیز برخی از محصولات کفپوش لمینت در صورت مرطوب شدن اغلب مشکل ایمنی به وجود میآورد. در صورت خیس بودن لمینت راه رفتن روی آن میتواند خطرناک باشد. یعنی ممکن است فرد سر بخورد یا به زمین بیافتد. متأسفانه، این اتفاق حتی اگر کف زمین کاملاً خشک باشد نیز به خصوص با جوراب رخ میدهد. از این لحاظ در میان مشکلات کفپوش لمینت، لغزندگی سطح یکی از مهمترین موارد قابل توجه است.

چگونه میتوان این مشکل را حل کرد؟ اولین مرحله هوشیاری در مورد رطوبت سطح و آگاهی از خطرات لغزش است. مثلا پهن کردن فرشهای کوچک در منطقه پرترافیک با کف لمینت ایده خوبی نیست. خصوصا وقتی ترمز فرش استفاده نکرده باشید. همچنین در مورد منازلی که سالمندان یا کودکان در آن بیشتر هستند استفاده از لمینت توصیه نمیشود.

بیشتر بخوانید

خراش روی لمینت

اگرچه برخی از صاحبان خانه ممکن است کف لمینت را محکم بدانند، اما در واقع کاملاً در معرض خراش قرار دارد. به عنوان مثال، اگر با کفشهای پاشنه بلند عبور کنید، یا یک مبلمان سنگین را بکشید، خراشیدگی و سایر انواع آسیب سطح میتواند رخ دهد.

راه حل این مشکلات در مورد آسیب سطح کفپوش لمینت خیلی ساده به تناسب خود مسائل ساخته میشود. پرهیز از پوشیدن کفشهایی پاشنه تیز دارند بسیار مهم است. همچنین اضافه کردن تکه های نمدی زیر پایه مبلمان توصیه میشود. به خصوص اگر مبلمان را در فضای لمینت شده، زیاد جابجا میکنید.

بادکردن لمینت کف

گفتیم رطوبت یا آب روی زمین خطر ایمنی دارد، اما همچنین میتواند به صفحات لمینت آسیب نیز برساند. در صورت خشک نکردن سریع و کامل، آب میتواند به درزهای بین تایلها نفوذ کند و باعث حبابی شدن سطح تایلهای لمینت شود. حبابی شدن ظاهری غیرجذاب ایجاد میکند. بهترین راه حل این مشکل این است که تایلها را با تایلهای یدکی جایگزین کنید. منطقی است هنگام خرید کفپوش لمینت 10٪ بیش از نیاز خود سفارش دهید. این کار در هنگام نصب  و در صورت آسیب دیدن احتمالی تایلها مفید است.

کمرنگ شدن لمینت کف

رنگ کفپوش لمینت با گذشت زمان، هر چقدر در معرض نور خورشید قرار گیرد، میتواند محو شود. کلیه کفپوشهای لمینت مدرن با یک لایه مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش بر روی سطح هر تایل ساخته میشوند. بسته به کیفیت کف شما، این لایه اثرات اشعه ماورا بنفش را بر روی سطح کف شما کاهش میدهد. اما، محو شدن مسئله ای نیست که شما بتوانید به طور کامل حل کنید.

چیزی که میتوانید کنترل کنید این است که کف به طور یکنواخت کمرنگ شود. یک راه حل در اینجا این است که در مورد میزان نور خورشید کف خود فکر کنید. تنظیم پرده پنجره ها، اغلب مهمترین عامل مثبت است. فکر کردن در مورد آنچه کف شما را میپوشاند، مانند فرش و مبلمان و همچنین تغییر دکوراسیون از لحاظ چرخش مکرر المانهای دیزاین (البته در حد معقول و توانایی) برای یکنواخت کردن روند محو شدن، جای تامل دارد.

بیشتر بخوانید

درز باز کردن لمینت کف

گاهی اوقات تایلهای لمینت در درزها باز میشود که به آن لبه زدن گفته میشود. علت عمده این مسئله اغلب مربوط به آب و هوا است، به خصوص اگر در آب و هوای بسیار مرطوب یا بسیار خشک هستید. دلیل اصلی این موضوع این است که فضای کافی برای انبساط بین تایلها وجود ندارد.

راه حل این مسئله در حین نصب است. در هنگام نصب بایست یک درز انبساط مناسب در اطراف فضای نصب شده کفپوش، اجرا شود. در مورد تغییرات آب و هوایی شدید، مراقبت از مسائل مربوط به پوشش گرما و نگرانی از رطوبت نیز باید از اولویتهای اصلی باشد. البته این فقط مربوط به سلامت کفپوش شما نیست بلکه در مورد کل لوازم منزل شما است.

 

نتیجه

هیچ چیز غیر آسیب پذیر نیست و مطمئناً هیچ چیز ماندگار نیست. این نکته در مورد کفپوش لمینت نیز صدق میکند. مطمئناً برخی از مشکلات معمول کفپوش لمینت وجود دارد. قطعا چنین مشکلاتی را در مورد سایر کفپوشها، مانند پارکتهای چوبی یا مهندسی شده نیز دارید.

مهمترین نکته برای جلوگیری از این مسائل، نصب هوشمندانه و اصرار بر کیفیت کفپوش از ابتدا است.

برچسب ها: خراش لمینت، کمرنگ شدن لمینت، لیزی لمینت، لمینت کف

[jr_instagram id=”2″]