برای انتخاب کفپوش چوبی ، موارد زیادی را باید در نظر داشته باشید. فاکتورهای زیادی وجود دارد که در تصمیم گیری شما تأثیر میگذارد. از روش تولید آنها تا نوع نصب و یا مواد مورد استفاده.

1- انواع کفپوش چوبی بر اساس روش تولید

آیا کفپوش خود را در یک منطقه پرتردد قرار میدهید؟ با انتخاب روش تولید پارکت، جستجوی خود را محدود کنید. چرا که روشهای مختلف تولید، دوام و مقاومت کفپوش چوبی را تغییر میدهند. در زیر چند روش تولیدی اصلی برای ساخت کفپوش چوبی آورده شده است:

 

 • کفپوش تمام چوب

کفپوش تمام چوب با دوامترین نوع کفپوش چوبی است. ضخامت آنها حدود 18 میل است. از این لحاظ میتوان چندین بار آنها را سنباده زده و اصلاح کرد تا ظاهر جذاب خود را حفظ کند.

 

پارکت تمام چوب اکسترن

پارکت تمام چوب اکسترن

 

اگرچه کفپوش تمام چوب بادوام است اما برای نصب روی سیستمهای حرارتی گرما از کف، توصیه نمیشوند. همچنین کفپوشهای تمام چوب از کفپوشهای مهندسی شده گرانترند. البته بسته به نوع چوبی که کفپوش چوبی از آن تولید میشود، میزان سختی کف نیز متفاوت خواهد بود. برای تعیین میزان سختی رتبه جانکا چوب بایست بررسی شود. این عدد نتیجه آزمایشی است که برای چوبهای مختلف اجراء میشود و میزان سختی آنها را نشان میدهد. هر چه رتبه جانکا بالاتر باشد، سختی چوب نیز بیشتر است.

 

 • کفپوش مهندسی شده

کفپوش مهندسی شده، شبیه کف پوش لمینت است. از این رو که لایه چوبی این کفپوش، مانند لمینتها روی لایه مرکزی پرس میشود. این باعث میشود که به یک پارکت باکیفیت برسیم، بدون اینکه ظاهر واقعی سطح چوب خود را از دست بدهد. البته میدانید که در لمینت، لایه بالایی که پرس میشود تنها ظاهر چوب را دارد و تنها یک پرینت باکیفیت است.

بیشتر بخوانید

دوام کفپوش مهندسی شده به این بستگی دارد که چند لایه برای ایجاد لایه مرکزی استفاده شده است. قیمت این کفپوش بستگی به ضخامت روکش دارد. دامنه ضخامت روکش از 0.6 میلی متر تا 6 میلی متر است. مسلما هر چه ضخیمتر، گرانتر. اگر قصد ندارید در هر مرحله کفپوش را دوباره اصلاح کنید، لازم نیست که به همان اندازه نگران ضخامت روکش باشید. با این حال، اگر قصد اصلاح مجدد آن را دارید، باید کفپوش مهندسی شده با ضخامت حداقل 2 میلی متر خریداری کنید.

یک مزیت بزرگ این نوع کفپوش، محلی است که میتوان آن را نصب کرد. یک نکته مهم اینکه کفپوش مهندسی شده را میتوان روی سیستمهای حرارتی گرما از کف نصب کرد.

 

پارکت مهندسی شده اپیک

پارکت مهندسی شده اپیک

 

 • اکریلیک

این نوع کفپوش چوبی معمولا در محیط های تجاری استفاده میشود. این میتواند رطوبت را به خوبی تحمل کند و در برابرترافیک شدید دوام بیشتری دارد. البته پارکت اکریلیک در ایران خیلی رواج ندارد.

 

 • بازیافت شده

بعضی اوقات، کفپوش چوبی از مواد بازیافتی ساخته میشود. روند کار به همان شکل باقی مانده است، اما مواد اولیه با هم فرق دارند. این روش تولید نیز در ایران خیلی رواج ندارد.

 

2- انواع گریدهای کفپوش چوبی

عامل دیگری که باید در نظر گرفت، گرید پارکت شما است. گرید پارکت چوبی شما به ظاهر آن مربوط میشود نه به کیفیت. باور کنید یا نه، هیچ سیستم گریدبندی جهانی وجود ندارد. هنوز هم، اصطلاحات گریدبندی متداولی وجود دارد که نوع کف شما را بررسی میکند. در حقیقت این گریدها نوعی استاندارد نامکتوب برای ظاهر پارکتهای چوبی است. برای کفپوش چوبی پیش ساخته (یعنی در کارخانه فینیش شده است.)، این اعداد شامل موارد زیر است که شاید روی بسته بندی آنها ببینید:

 

 1. Clear Grade

 تغییرات کمی در رنگ، طول یا الگو وجود دارد. این بهترین گرید کفپوش چوبی است.

 1. Select and better

 گره ها کمی در معرض دید قرار دارند، اما از نظر رنگ و طول بسیار یکنواخت هستند.

 1. #1 Common

 کمی تغییر رنگ، طول کوتاهتر و الگوهای بیشتر.

 1. #2 Common

تغییرات رنگ بیشتر و گره ها قابل مشاهده است.

 1. Cabin Grade
 2. جذابیت روستایی بیشتر با گره ها تقریبا مشخص.
 3. Shorts

 

 هیچ دو تخته ای در این گرید شبیه به هم نیست.

اگر یک محصول کفپوش چوبی غیر پیش ساخته (یعنی در محل پروژه فینیش میشود) خریداری میکنید، با گرید های زیر مواجه میشوید:

 

 1. Clear Grade

تغییرات کمی در رنگ یا الگو وجود دارد.

 1. Select and better

کمی تنوع بیشتر، اما هنوز کاملاً یکنواخت است.

 1. Country or Exclusive

تنوع بیشتر در رنگ و طول تخته. همچنین، افزایش گره ها.

 1. Traditional, Antique, or Character

رنگ آمیزی و الگوهای طبیعی قابل مشاهده است.

 1. Tavern or Cabin

تنوع رنگ بالا.

 

3- انواع کفپوش چوبی بر اساس بافت

 

انواع بافت پارکت در زیر دسته بندی شده اند:

 

 1. صاف

این مدل کاملا ساب خورده است و صاف است.

 1. دست – خراش

این مدل بصورت دستی خراشدار میشود.

 1. خراشدار

این مدل توسط دستگاههای ساب خراش میخورد.

 1. آنتیک

تایلهای این مدل ظاهری قدیمی دارند.

 1. سیم خورده

تایلهای این مدل با فرچه سیمی بافت دار میشوند. بافت این مدل معمولا دارای خطوط موازی هستند و البته روی هر چوبی قابل اجراء نیست.

 

4- انواع کفپوش بر اساس نوع نصب

 

اگر قصد دارید کفپوش را خودتان نصب کنید این بخش نیز برای شما مهم است. در اینجا برخی از متداولترین انواع نصب پارکت چوبی بررسی میشود:

 

 1. روش میخی

در این روش کفپوش به زیرکار میخ یا منگنه زده میشود. منگنه زدن معمولاً از میخ زدن راحتتر است. البته هر دو برای مبتدیان شاید دشوار باشد.

 1. روش استفاده از چسب

برای کفپوش چوبی مهندسی شده میتوانید تایلها را به یکدیگر بچسبانید. این روش نصب برای کفپوش تمام چوب توصیه نمیشود.

 1. روش شناوری

 شما میتوانید تایلهای کفپوش مهندسی شده را به یکدیگر کلیک کنید تا کفپوش به هم قفل شود. این ساده ترین روش نصب برای افرادی است که میخواهند نصب پارکت را خود انجام دهند.

هنگامیکه در مورد هر یک از این روشها تصمیم گرفتید، آماده انتخاب بهترین طرح متناسب با ظاهر و دکوراسیون اتاق خود هستید.

 

نصب پارکت چوبی مورفلور

نصب پارکت چوبی مورفلور

 

برچسب ها: کفپوش تمام چوب، تولید کفپوش چوبی، کفپوش مهندسی شده، جانکا، پارکت باکیفیت، قیمت کفپوش مهندسی شده، نصب پارکت، انواع پارکت، تولید پارکت، گرید پارکت، رنگ پارکت، بافت پارکت