پروفیلهای لبه در پارکت

در دنیای طراحی و ایدئال، پارکت، بدون درز و به طور یکپارچه از اتاقی به اتاق دیگر ادامه پیدا میکند. مثلاً پارکت چوبی از اتاق نشیمن به اتاق خواب، به آشپزخانه و به حمام ادامه مییابد.

اما در دنیای واقعی، کفپوش نمیتواند به همین راحتی از یک فضا به فضای دیگر منتقل شود. زیرا اتاقهای مختلف به کفپوشهای مختلف نیاز دارند. به عنوان مثال، (چوب) گیلاس برزیلی در اتاق نشیمن عالی است، اما به دلیل مشکلات ناشی از رطوبت، باید در حمام از مثلا کاشی استفاده کنید. برای همساز کردن این اختلافها از فضایی به فضای دیگر، صنایع کفپوش از انواع مختلفی از لوازم جانبی به نام پروفیلهای لبه استفاده میکند.

اتصال کفپوشهای مشابه

اگر کفپوش دو فضای مختلف که به هم میرسند از یک نوع است، میتوان از پروفیل لبه استفاده نکرد؛ خصوصاً اگر ضخامتشان نیز یکی باشد. اما بهرحال استفاده از پروفیل لبه گزینه بهتری است. برای یک مورد، درزها اغلب بین اتاقهایی از مواد مشابه ترکیب میشود تا زمینه انبساط و انقباض فراهم باشد. همچنین مگر اینکه دو کفپوش از نظر زیبایی شناسی به طرز دلپذیری با هم ترکیب شوند، و احتمالاً شما مایل به داشتن وقفه بصری حاصل از این انتقال و گذار باشید.

بیشتر بخوانید

اتصال کفپوشهای متفاوت

اگر با دو کفپوش مختلف روبرو هستید، تقریباً همیشه پروفیل لبه مورد نیاز است. هر ماده به نوعی فینیش، در امتداد لبه های خود نیاز دارد. مواد مختلف اغلب باعث تغییر ارتفاع در کف شده و در مشخصات زیر پا نیز تغییر ایجاد میکند (به عنوان مثال، فرش نرم و لایه دار که به کاشی سرد و سخت تبدیل میشود).

ممکن است فکر کنید هرچه تغییر کمتر محسوس باشد، بهتر است، اما معمولاً چنین نیست. انتقالهای واضح و آشکار ایمنتر هستند زیرا شخصی که به طرف پروفیل لبه حرکت میکند میتواند تغییر سطح کف را ببیند و پیش بینی کند. این موضوع به جلوگیری از حوادث کمک میکند.

خوشبختانه، پروفیلهای لبه دیگر فقط از جنس آلومینیوم نیستند. میتوانید انواع پروفیل لبه چوبی را خریداری کنید، حتی اگر کفپوشهایی که به هم متصل میشود چوبی نباشد. به عنوان مثال، برای کفپوش لمینت میتوانید پروفیلهای لبه چوبی را خریداری کنید که دقیقاً مانند لمینت شما هستند.

بیشتر بخوانید

فینیش فرش به کاشی

این پروفیل لبه برای اتصال فرش با ضخامت کم به کفپوش کاشی و سرامیک طراحی شده است. این فینیش، از نوار آلومینیومی نامرئی استفاده میکند که در زیر لبه فرش جمع شده است، با میخهای برجسته به سمت بالا که فرش را گرفته است.

کاشی و سرامیک کنار این مسیر آلومینیومی قرار میگیرد اما به آن متصل نمیشود. نهایتاً، یک پروفیل لبه وینیل در یک مسیر نوار آلومینیوم قرار گرفته، روی هر دو کفپوش پل زده و لبه ها را میپوشاند.

بیشتر بخوانید

پروفیل لبه 4 در 1

پروفیل لبه ی 4 در 1 نوعی پروفیل لبه با مدل چاقوی ارتش سوئیس است که قطعات قابل تعویض داشته و برای انواع مختلف کفپوش کار میکنند.

انتقال 4 در 1 شامل یک کانال فلزی جهت نصب روی سیستم، با سبک T است که متناسب کانال است و برای استفاده در کفپوشهایی با ارتفاع یکسان قابل استفاده است. برای شرایط دیگر، قطعات مختلف با قالب T در اتصال استفاده میشود:

نوار فرش: فینیش فرش به ماده دیگر.

کاهنده سطح سخت: فینیش کفپوش سخت ضخیم (مانند چوب سخت یا کاشی) به کفپوش سخت نازکتر، مانند وینیل.

فینیش پایانی: به جای انتقال بین دو کفپوش، فینیش نهایی لبه برای یک کفپوش بسازید.

بیشتر بخوانید

نوار T برای سطوح سخت

این نوار T شکل آلومینیومی، کفپوشهای سخت با ارتفاع مشابه را به یکدیگر متصل میکند. نصب شامل اتصال مشترک بین کفپوشها با درزگیر ویژه است، سپس قسمت عمودی T را به بخش پایین در شکاف هدایت میکند، جایی که با بتونه یا سایر درزگیرها متصل میشود. قسمت نمایان بالایی T به خوبی روی سطح کفپوش قرار میگیرد. اگرچه این پروفیلهای لبه در چند رنگ موجود است، اما یافتن تطبیق زیبایی شناسانه که برای هر دو کفپوش خوب باشد دشوار است.

بیشتر بخوانید

فینیش کاشی به لمینت

این پروفیل لبه برای اتصال کفپوش لمینت به کاشی طراحی شده است. نوار چوبی بدون فینیش بوده و میتوان آن را رنگ آمیزی کرد تا با رنگ کف لمینت مطابقت داشته باشد. کاشی و سرامیک معمولاً بلندتر از لمینت است زیرا کاشی روی لایه ای از سیمان نصب میشود، در حالی که لمینت معمولاً روی لایه نازک فوم قرار میگیرد. این پروفیل لبه دارای قالبی با شیارهای افست است که به ضخامتهای مختلف کف منطبق میشود. نصب شامل قرار گرفتن کانال فلزی با ساپورتهای قابل انبساط است که در زیرکار بین کفپوشها تعبیه شده است، سپس پروفیل روی سطح کفپوش قرار گرفته و میچسبد.

بیشتر بخوانید

تسمه اتصال چوب به چوب

این پروفیلهای لبه پهن (حدود 5 اینچ) که معمولاً اتصالهای درزگیر نامیده میشوند، نوارهایی تخت از چوب سخت با لبه های پخ خورده هستند که برای اتصال بین دو کفپوش چوبی با ارتفاع برابر استفاده میشود. اتصال دهنده درزگیر به سادگی با قرارگیری نوار روی درز نصب میشود، سپس پیچها را از طریق سوراخهای از قبل دریل شده پایلوت در نوار نصب کرده تا در بخش فاصله بین شکاف بین کفپوشها به زیرکار محکم شود. از آنجا که به هیچ یک از کفپوشها متصل نیست، هر کدام بدون ایجاد ترک در پروفیل لبه میتواند منبسط و منقبض شود.

اتصالهای درزگیر در عرضهای مختلف موجود است. بیشتر آنها بدون فینیش فروخته میشوند، بنابراین میتوانید آنها را متناسب با کف خود رنگ کنید.

بیشتر بخوانید

فینیش وینیل به کاشی

این پروفیل لبه چوبی به شکلی ساخته شده که انتقالی نرم و ملایم از کفپوش وینیل به سمت بالا به کفپوش ضخیمتر کاشی و سرامیک یا سنگ بسازد. دقیقاً مانند نوار کاشی به لمینت: از کفپوش بلندتر کاشی به کفپوش کوتاهتر وینیل. تقریباً همیشه وینیل کوتاهتر از لمینت است. نصب شامل محکم کردن کانال فلزی به زیرکار با استفاده از پیچهای استحکام انبساط، و سپس چسباندن نوار بالایی به کانال جهت پوشاندن درز بین کفپوشهاست. نوار چوب سخت بدون فینیش است، بنابراین میتوانید آن را به سلیقه شخصی رنگ آمیزی کرد تا با کفپوش هماهنگ باشد.

بیشتر بخوانید

گیره نگهدارنده لبه فرش

گیره لبه فرش نوار آلومینیومی است که لبه فرش را با دندانه های تیز فلزی نگه میدارد و برای انتقال به هر سطحی در کنار فرش که در زیر فرش واقع شده استفاده میشود. گیره لبه فرش با میخ یا پونز به زیرکار متصل شده و نصب میشود. سپس فرش به قسمت دندانه دار نوار محکم میشود.

بیشتر بخوانید